UP Fakulteta za vede o zdravju je pri svojem delovanju, zlasti z izvajanjem kliničnega in praktičnega usposabljanja študentov v delovnem okolju, aktivno vpeta v širši družbeni in gospodarski prostor.
UP Fakulteta za vede o zdravju je pri svojem delovanju, zlasti z izvajanjem kliničnega in praktičnega usposabljanja študentov v delovnem okolju, aktivno vpeta v širši družbeni in gospodarski prostor. Klinično in praktično usposabljanje, ki je obvezni del študijskega procesa, poteka v učnih zavodih fakultete, ki so locirane zlasti v Obalno-kraški regiji.
Klinično in praktično usposabljanje vodijo usposobljeni klinični mentorji s področja zdravstvene nege in mentorji praktičnega usposabljanja s področja prehranskega svetovanja – dietetike, aplikativne kineziologije in fizioterapije, zaposlenih v učnih zavodih fakultete. Praktično usposabljanje v delovnem okolju fakulteti omogoča kakovostno vpetost v širok družbeni in gospodarski prostor ter je živi most izmenjave potreb in izkušenj med pedagoško-raziskovalnim področjem ter gospodarskimi in javnimi službami. Vedno bolj stopa v ospredje povezovanje tudi na področju raziskovalnega dela.
UP Fakulteta za vede o zdravju je bila tretja ustanovljena visokošolska ustanova, ki je izobraževala dipl. medicinske sestre in dipl. zdravstvenike in prva v Sloveniji, ki izobražuje za poklic dipl. prehranski svetovalec – dietetik. Študijsko ponudbo je okrepila z univerzitetnima študijskima programoma Aplikativna kineziologija in Fizioterapija. Nenehno krepi tudi študij na drugi in tretji stopnji.
Njen poseben dosežek in prispevek je razvoj novega sistema kliničnega usposabljanja, ki omogoča prenos teorije v prakso, kar je eden ključnih sodobnih trendov v izobraževanju. Učitelj v tem sistemu ni le podajalec teoretičnih spoznanj, temveč postane aktivni udeleženec v praktičnem učnem okolju, kar omogoča študentom bistveno hitrejši in lažji prenos (transfer) teoretičnih spoznanj v vsakdanje delo. Učinkovitost in uspešnost tega sistema pa potrjuje tudi njegova širitev v tujino. Danes se po tem vzoru izvajajo klinične vaje v finskih šolah. UP FVZ tudi tako intenzivno deluje v mednarodnem prostoru in ga pri tem aktivno sooblikuje.
UP Fakulteta za vede o zdravju je velika pridobitev za primorsko in goriško regijo ter širši slovenski prostor, saj pri izvajanju študijskega procesa sodelujejo številni ugledni strokovnjaki na področju zdravstvene nege, medicine in prehrane, ki v prostoru oblikujejo in posredujejo novo znanje. S tem je fakulteti omogočen prenos znanja v obe smeri in tako prispeva k trajnostnemu razvoju lokalnega in širšega regionalnega okolja na področju zdravja.
Sodelovanje z gospodarstvom
Na nivoju Univerze na Primorskem se članice povezujejo z gospodarstvom in drugimi uporabniki znanja. Univerza že od svoje ustanovitve namenja veliko pozornosti sodelovanju z gospodarstvom in drugimi organizacijami, saj se zaveda, da je povezovanje z uporabniki znanja temelj za kakovosten razvoj študijske in raziskovalne ponudbe univerze, hkrati pa univerza s tem prispeva k razvoju gospodarstva.
Za ta namen je UP ustanovila Svet zaupnikov UP, neposredno povezavo z gospodarstvom pa univerza udejanja tudi preko Univerzitetnega inkubatorja Primorske (UIP), katerega soustanoviteljica in družbenica je, in v okviru Konzorcija za visokošolsko izobraževanje na področju naravoslovja in inovativnih tehnologij na Primorskem. Leta 2008 je bila ustanovljena ekspertna skupina za pripravo študijskih programov, v kateri so predstavniki gospodarstva in drugih javnih zavodov; prav tako pa so bili predstavniki gospodarstva povabljeni k sodelovanju pri pripravi posameznih študijskih programov univerze. V letu 2008 je bil ustanovljen Študentski sklad UP, ki je namenjen štipendiranju najboljših študentov UP in v katerega sredstva prispeva tudi gospodarstvo.
V okviru Univerze na Primorskem je bil ustanovljen tudi Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ). Deluje v vlogi pisarne za prenos znanja in tehnologij. CRPZ je član pisarn za prenos tehnologij v Sloveniji in Združenja profesionalcev za prenos tehnologij Slovenije (Združenje SI – TT), to je osrednji povezovalni člen med slovenskimi izvedenci za prenos tehnologij.