PUŠ: OPOLNOMOČENJE PACIENTOV PO MOŽGANSKI KAPI TER NJIHOVIH SVOJCEV IN SKRBNIKOV V PROCESU CELOSTNE REHABILITACIJE
Trajanje projekta:
1. 2. 2025 – 30. 6. 2025
Projekt bo potekal pod mentorstvom:
doc. dr. Mateja Voglarja (SICRIS, ResearchGate)
asist. Bernarde Helbel (SICRIS)
Projektni partnerji:
Center fizioterapije Ljubljana d.o.o.
Povzetek:
Projekt se osredotoča na izboljšanje kakovosti življenja oseb po možganski kapi (MK) s poudarkom na opolnomočenju pacientov, njihovih svojcev in asistentov za samostojno rehabilitacijo ter samooskrbo. Sodelovali bodo dodiplomski in podiplomski študentje različnih smeri, ki bodo pod mentorstvom strokovnih in delovnih mentorjev izvajali interdisciplinarne aktivnosti, vključno z aplikacijo terapij, pripravo vadbenih programov, prehranskih priporočil in izobraževalnih delavnic. Projekt prav tako vključuje uporabo sodobnih tehnologij in raziskovalnega dela za nadgradnjo izobraževalne prakse in oblikovanje trajnostnih pristopov k rehabilitaciji.
Glavni cilji projekta:
- Izboljšati zdravstveni status in kakovost življenja pacientov po MK prek promocije samostojne rehabilitacije, samooskrbe in uporabe sodobnih tehnologij.
- Opolnomočiti paciente po MK za aktivno participacijo v svoji rehabilitaciji in zmanjšati njihovo odvisnost od institucionalizirane oskrbe.
- Razviti interdisciplinarne kompetence študentov za delo z bolniki po MK, vključno z uporabo novih terapevtskih metod (HITOP terapija, TMG).
- Spodbujati telesno in duševno zdravje pacientov prek vadbenih programov, prehranskih priporočil in izobraževalnih delavnic za samooskrbo.
- Vključiti paciente v raziskovalne aktivnosti za pridobitev uporabnih podatkov o učinkovitosti različnih rehabilitacijskih pristopov.
NOVICE
Vabilo k sodelovanju v raziskavi
VABILO K SODELOVANJU V RAZISKAVI
Rehabilitacija po možganski kapi: raziskave o mišičnem tonusu, telesni shemi in visoko-tonski elektroterapiji
Spoštovani,
V Centru Fizioterapije Ljubljana bomo med marcem in avgustom 2025 izvajali raziskave, osredotočene na rehabilitacijo pacientov po možganski kapi. K sodelovanju vabimo paciente po preboleli možganski kapi (vsaj 6 mesecev po kapi, brez aktivne nevrofizioterapevtske obravnave).
Raziskave bodo pomagale bolje razumeti vpliv možganske kapi na mišični tonus in telesno shemo ter oceniti učinkovitost visoko-tonske elektroterapije. Raziskave potekajo pod okriljem projekta “PUŠ v delovno okolje 2024-27: Opolnomočenje pacientov po možganski kapi ter njihovih svojcev in skrbnikov v procesu celostne rehabilitacije”
Kako potekajo raziskave?
- Enkratna meritev mišičnega tonusa in telesne sheme pri pacientih po preboleli možganski kapi.
- Aplikacija desetih terapevtskih obravnav visoko-tonske elektroterapije v obdobju dveh tednov pri osebah po preboleli možganski kapi. Slednji bodo naključno razdeljeni v dve skupini in sicer intervencijska ter kontrolna. Kontrolna skupina bo prejela 10 terapij s placebo visoko-tonsko elektroterapijo. Trajanje enega obiska je 45 minut. Po zaključku študije so preiskovanci, ki so naključno razporejeni v kontrolno skupino upravičeni do desetih terapevtskih obravnav z visoko-tonsko elektroterapijo.
- Po zaključku obravnav z visoko-tonsko elektroterapijo sledijo ponovne meritve mišičnega tonusa in telesne sheme.
- Po preteklih štirih tednih od zaključka obravnave sledijo ponovne meritve mišičnega tonusa in telesne sheme.
Katere meritve bomo izvajali?
Mišični tonus in funkcionalne sposobnosti:
- Modificirana Ashworthova lestvica (MAS)
- Modificirana Tardieu lestvica (MTS)
- Miotonometrija
- Tenzomiografija (TMG)
- Goniometrične meritve gibljivosti
- Meritev z gleženjskim izokinetičnim dinamometrom (GID)
- 10-metrski test hoje (10mTH)
Telesna shema:
- Naloga določanja lateralnosti rok
- Naloga določanja lateralnosti predmetov
Drugi testi
- Lestvica spoznavnih sposobnosti Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA)
- Mednarodni vprašalnika telesne dejavnosi – kratka verzija (IPAQ-SF)
Zakaj sodelovati?
- Prispevate k razvoju novih pristopov rehabilitacije
- Meritve so neinvazivne in strokovno vodene
- V intervencijskih študijah imate možnost preizkusiti visoko-tonsko elektroterapijo
- Vaši podatki bodo anonimizirani, sodelovanje je prostovoljno in ga lahko kadarkoli prekinete
Kje poteka raziskava?
Center Fizioterapije Ljubljana, Frankopanska ulica 8, 1000 Ljubljana
Zahvaljujemo se vam za vaš prispevek k znanstvenemu raziskovanju rehabilitacije po možganski kapi in za vaš čas, namenjen sodelovanju v raziskavi.
»Projekt Opolnomočenje pacientov po možganski kapi ter njihovih svojcev in skrbnikov v procesu celostne rehabilitacije sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).«