Optimizacija trenutnih smernic za vnos ogljikovih hidratov med vzdržljivostno vadbo (Nacionalni projekt)

JAVNI RAZPIS FUNDACIJE ZA ŠPORT ZA SOFINANCIRANJE ŠPORTNIH PROGRAMOV,  RAZVOJNE DEJAVNOSTI V ŠPORTU, ŠPORTNIH PRIREDITEV IN PROMOCIJE ŠPORTA TER DRUŽBENE IN OKOLJSKE ODGOVORNOSTI V ŠPORTU V LETU 2021

Trajanje projekta:

1.1.2021 – 31.12.2021

Vodilni partner:

Univerza na Primorskem, Fakulteta za vede o zdravju

Sodelujoče organizacije:

University of Birmingham
Jadralna zveza Slovenije
Triatlonska zveza Slovenije
Kolesarska zveza Slovenije
Smučarska zveza Slovenije

Vodja projekta:

Doc. dr. Tim Podlogar (SICRIS)

Sodelujoči na UP FVZ:

Izr. prof. dr. Nina Mohorko (SICRIS, ResearchGate)
Asist. Aleš Suhadolnik (SICRIS)

Povzetek:

Ogljikovi hidrati igrajo v prehrani vzdržljivostnih športnikov izjemno pomembno vlogo. Vrhunskim športnikom se med telesno aktivnostjo priporoča vnos do 90 gramov ogljikovih hidratov na uro v razmerju 2:1 glukoze in fruktoze, saj naj bi več ogljikovih hidratov telo ne bilo sposobno absorbirati in kasneje porabiti. Te smernice temeljijo na rezultatih raziskav, ki niso bile izvedena na vrhunskih športnikih, zato se poraja vprašanje, če bi lahko vrhunski športniki uspešno absorbirali in porabili večje količine ogljikovih hidratov, kar bi potencialno vodilo v izboljšano zmogljivost. Namen tega raziskovalnega projekta je na vrhunskih športnikih z uporabo metodologije stabilnih izotopov ogljika primerjati vnos ogljikovih hidratov pri stopnji 90 in 120 gramov na uro in ugotoviti, če višja doza pomeni tudi večjo porabo vnešenih ogljikovih hidratov.

Program bo sofinancirala Fundacija za šport