OB SVETOVNEM DNEVU FIZIOTERAPIJE / 8. SEPTEMBER
8. septembra obeležujemo SVETOVNI DAN FIZIOTERAPIJE.

Fizioterapevtska stroka bistveno prispeva k izboljšanju kakovosti naših življenj

asist. Nastja Podrekar Loredan, mag. kin. (UP FVZ)

Svetovni dan fizioterapije, ki ga vsako leto obeležujemo 8. septembra, predstavlja izjemno pomemben trenutek za ozaveščanje o vlogi, pomenu ter koristih fizioterapevtske stroke v našem vsakdanjem življenju. Ta dan je namenjen ozaveščanju tako splošne javnosti kot zdravstvenih delavcev in odločevalcev o ključni vlogi fizioterapevtov pri okrevanju in ohranjanju zdravja ter spodbujanju zdravega življenjskega sloga ljudi.

Fizioterapevti so strokovnjaki, ki s pomočjo različnih tehnik, pripomočkov in vaj pomagajo posameznikom obnoviti gibalno funkcijo, lajšati bolečine ter izboljšati kakovost življenja. Fizioterapija se uporablja pri širokem spektru stanj, vključno z ortopedskimi poškodbami, nevrološkimi motnjami in respiratornimi težavami. Posamezniku pomaga povrniti neodvisnost pri vsakodnevnih aktivnostih in ga spodbujati k aktivnemu življenjskemu slogu. Prav tako je fizioterapija pomembna pri okrevanju po operacijah ali poškodbah, saj lahko strokovno vodena rehabilitacija pospeši proces okrevanja in zmanjša tveganje za morebitne zaplete. Pomemben vidik fizioterapije je tudi preventiva. S pravočasnim ukrepanjem in pravilno izvedenimi vajami lahko posamezniki ohranjajo zmogljivost, preprečijo poškodbe ter s tem dolgoročno skrbijo zase in za svoje dobro počutje.

Dandanes se marsikdo sooča s (pre)hitrim tempom življenja, ki ga narekujejo vsakdanje obveznosti. Sočasno beležimo porast sedentarnega vedenja na eni strani in upad telesne dejavnosti na drugi strani. Svetovna zdravstvena organizacija navaja, da kar 80 % otrok in mladostnikov ter 27 % odraslih oseb ne dosega smernic za telesno dejavnost. Prav zato postaja zavedanje o pomenu telesne vadbe in fizioterapije za zdravje ter dobro počutje posameznika in skupnosti vedno bolj pomembno. Redna telesna dejavnost je osnova za zdrav življenjski slog.  Pozitivni učinki telesne dejavnosti se kažejo z izboljšano aerobno zmogljivostjo, manjšim tveganjem za rakave bolezni ter številna kronična obolenja, kot so srčno-žilni zapleti. Pozitivno vpliva na duševno zdravje, saj zmanjšuje stres, anksioznost ter depresijo in izboljšuje splošno razpoloženje. Pri tem se je treba zavedati, da  individualno usmerjen in strokoven pristop fizioterapevta še dodatno prispeva k občutku podpore in skrbi za dobrobit posameznika. S skrbno načrtovano vadbo in terapijo, ki jo izvajajo fizioterapevti, posamezniki dolgoročno skrbijo za svoje zdravje, kar pripomore k ohranjanju vitalnosti ter kakovostnega življenja vse do pozne starosti.

Tema letošnjega svetovnega dneva fizioterapije je artritis, pri čemer je nekoliko več poudarka namenjenega obravnavi nekaterih vnetnih oblik artritisa, vključno z revmatoidnim artritisom in aksialnim spondiloartritisom. Tema je izbrana z namenom informiranja svetovne javnosti o pomembnosti fizioterapevtove vloge in njegove učinkovitosti pri zdravljenju in obravnavi ljudi z artritisom. Artritis je opredeljen kot akutno ali kronično vnetje sklepov, ki ga lahko spremljajo bolečina, oteklina, togost in rdečica. Poznamo številne vrste artritisa, ki lahko prizadenejo ljudi vseh starosti in telesne pripravljenosti.  Artritis pogosto povezujemo s starejšimi ljudmi, vendar lahko prizadene tudi otroke (juvenilni idiopatski artritis), medtem ko so druge oblike artritisa pogostejše pri odraslih oziroma starejših ljudeh.

Fizioterapevtski pristopi so pomemben del zdravljenja artritisa. Gibanje je izrednega pomena za vse ljudi z artritisom, neodvisno od tipa in področja nastanka obolenja, saj z gibanjem ohranjamo gibljivost sklepa, upočasnimo napredovanje bolezni, zmanjšamo bolečino in posledično izboljšamo kakovost življenja. Fizioterapevt usmerja in izobražuje paciente o varni vadbi, načrtuje individualen program vadbe, ki je prilagojen posamezniku z namenom ohranjanja gibljivosti, zmogljivosti in zmanjšanja bolečine. Določi cilje fizioterapevtske rehabilitacije in pomaga najti pravo ravnovesje med počitkom in aktivnostjo. Z usmerjenim zdravljenjem in pristopom lahko simptome artritisa obvladujemo in živimo kakovostno ter neodvisno življenje.

Zaključimo lahko, da je prispevek fizioterapije in fizioterapevtov za zdravje posameznikov izjemno pomemben. Fizioterapevti ne le zdravijo telesne težave, ampak tudi izobražujejo, svetujejo in pomagajo posameznikom ohranjati aktiven in zdrav življenjski slog. Ob svetovnem dnevu fizioterapije se zato spomnimo na vse prispevke fizioterapevtov k izboljšanju kakovosti naših življenj. Hkrati pa naj nas ta dan spodbudi k večji ozaveščenosti o pomembnosti gibanja ter vsakodnevni skrbi za svoje zdravje.