Ginekologija in porodništvo

Vsebina predmeta

Nosilec

Opis

1. Anatomija in fiziologija ženskih spolovil in medenice, fiziologija menstrualnega ciklusa.
2. Normalna nosečnost: oploditev in razvoj zarodka in ploda, ugotavljanje nosečnosti, spremembe na telesu nosečnic, trajanje nosečnosti in določitev predvidenega roka poroda, higiena v nosečnosti, priprava nosečnic na porod.
3. Preiskava nosečnic ter sodobne metode vodenja nosečnosti.
4. Normalen porod: razdelitev porodov, porodne dobe in trajanje poroda, opis poroda, porodni mehanizmi pri zatilni vstavi.
5. Preiskava porodnice ter vodenje poroda.
6. Oskrba novorojenčka takoj po porodu.
7. Spremembe na telesu otročnice in oskrba otročnice.
8. Patološka nosečnost: pojem tosemij in gestoz, hiperemeza, hipertenzivne bolezni v nosečnosti, RhD senzibilizacija, okužbe v nosečnosti, sladkorna bolezen v nosečnosti, zastoj rasti ploda, mrtvorojenost.
9. Krvavitve v zgodnji nosečnosti: splav, sneti, izvenmaternična nosečnost.
10. Krvavitve v pozni nosečnosti: spredaj ležeča placenta in prezgodnja ločitev pravilno ležeče placente.
11. Nepravilen porod: nepravilne lege in vstave, krvavitve, zastoj poroda.
12. Zapleti v poporodnem obdobju.
13. Zakonodaja za zaščito matere in otroka, perinatalna statistika, internet v perinatologiji.
14. Simptomi in znaki obolenj ženskih spolovil, preiskovalne metode v ginekologiji.
15. Razvojne nepravilnosti spolovil.
16. Atipični in patološki položaj spolovil.
17. Motnje menstruacijskega ciklusa, problemi mladostnic in perimenopavze
18. Vnetja ženskih spolovil.
19. Endometrioza.
20. Benigni in maligni tumorji ženskih spolovil.
21. Načrtovanje družine, kontracepcija in sterilizacija.
22. Neplodnost in zmanjšanje plodnosti.
23. Fiziologija in patologija dojke, dojenje.