Ime in priimek: prof. dr. Nejc Šarabon
ARIS šifra:
e-naslov:
nejc.sarabon@fvz.upr.si

Raziskovalna organizacija, kjer bo delo potekalo
Univerza na Primorskem, Fakulteta za vede o zdravju

Raziskovalno področje po šifrantu ARIS
Veda: Družboslovje
Področje: Šport
Podpodročje: Kineziologija – Medicinski vidik (ortopedija, fiziatrija, itn.)

Povzetek predstavitve raziskovalne tematike in področja raziskovanja

Mentorstvo mladega raziskovalca v okviru Javnega razpisa za mlade raziskovalce na Univerzi na Primorskem v letu 2024.

Več na spletni povezavi: https://www.upr.si/si/o-univerzi/razpisi/kadrovski-razpisi/5291-

Tema: PROUČEVANJE UČINKOV MANUALNIH TERAPEVTSKIH TEHNIK NA STRUKTURNE, MEHANSKE IN ZMOGLJIVOSTNE KAZALNIKE GIBALNEGA SISTEMA

Tema doktorske disertacije bo preverjanje učinkovitosti različnih manualnih tehnik (manualna terapija, masaža, miofascialno sproščanje ipd.) v različnih kontekstih (preventiva, akutni odzivi, učinkovitost pri zdravljenju različnih mišično-skeletnih problemov). Kandidat bo opravil serijo študij akutnih učinkov različnih manualnih tehnik na mehanske (togost mišic in tetiv), morfološke (dolžina fasciklov) in živčno-mišične (toleranca na razteg, mišična zmogljivost) lastnosti oziroma sposobnosti. Študije bodo v obliki eksperimentov z navzkrižnim raziskovalnim dizajnom in bodo praviloma zajemale od 20 do 30 preiskovancev, ki bodo opravili 2-3 obiske. Na podlagi izvedenih raziskav in poglobljenega študija literature bo zadnji korak izvedba randomizirane kontrolirane študije na osebah z izbrano mišično-skeletno problematiko. Predvidoma bo študija zajemala vsaj 3 skupine (2 manualni tehniki in kontrola skupina) in bo trajala med 4 in 10 tednov. Točna vsebina zadnje študije bo natanačneje določena na podlagi predhodnih raziskav. V zadnji raziskavi bodo ključne spremenljivke vključevale oceno bolečine po vizualno-analogni lestvici, merjenje obsega gibanja v prizadetem sklepu in oceno funkcionalne zmogljivosti preko standardiziranih testov, kot je testi hoje, test Vstani in pojdi, ipd., ter nadalje testi lokalne mišične zmogljivosti. Dodatno bomo upoštevali subjektivne povratne informacije preiskovancev o izboljšanju kakovosti življenja in zmanjšanju simptomov po uporabi manualnih tehnik. Te spremenljivke bodo omogočile celovit vpogled v učinkovitost izbranih manualnih tehnik pri obvladovanju mišično-skeletnih patologij.