Vabilo k sodelovanju v klinični študiji testiranja proizvodov s koencimom Q10
VABILO K SODELOVANJU V KLINIČNI ŠTUDIJI TESTIRANJA PROIZVODOV S KOENCIMOM Q10

Fakulteta za vede o zdravju (UP FVZ), Univerza na Primorskem, vljudno vabi vse prostovoljce, ki bi želeli sodelovati v novi primerjalni klinični študiji testiranja dveh različnih vrst prehranskih dopolnil s koencimom Q10, s katero želimo ugotoviti biološko razpoložljivost testiranih prehranskih dopolnil. Koencim Q10 ali, kot nekoč poimenovan, »eliksir življenja« je prisoten v vseh celicah našega organizma. Je ključnega pomena v telesu, saj sodeluje v procesu nastajanja celične energije in pri varovanju organizma pred prostimi radikali. Poleg tega so dosedanje znanstvene študije proučujoč vplive na zdravje ugotovile še vrsto drugih ugodnih učinkov koencima Q10 na organizem, predvsem pri boleznih srca in ožilja ter nevroendokrinih boleznih.

KAKŠNE SO PREDNOSTI SODELOVANJA V ŠTUDIJI?

• 2x brezplačna analiza sestave telesa z bioelektričnim impedančnim analizatorjem ter interpretacija rezultatov

• 2x analiza krvne slike (koncentracija koencima Q10)

• mesečna zaloga kapsul s koencimom Q10 v zahvalo

KDO SE LAHKO VKLJUČI V ŠTUDIJO?

• Zdrave osebe starosti 50-65 let, s telesno maso 70± 5 kg za ženske in 85± 5 kg za moške

• Nekadilci

• Osebe brez srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni, nevrodegenerativnih bolezni

• Osebe, ki ne uživajo prehranskih dopolnil in/ali zdravil

KDAJ, KJE IN KAKO BO ŠTUDIJA POTEKALA?

Z izvedbo študije bomo začeli v novembru 2024. V študiji bomo testirali dve različni formulaciji koencima Q10. Predvidoma 40 udeležencev bo fakulteto obiskalo v dveh jutranjih terminih s tritedenskim razmikom. Ob vsakem obisku bomo udeležencem najprej izmerili telesno sestavo. Nato bodo zaužili eno od prehranskih dopolnil koencima Q10 s standardiziranim zajtrkom. Pred in po zaužitju prehranskega dopolnila bomo udeležencem večkrat odvzeli vensko kri (vsakič po 2 ml) po naslednjih fazah:

• Pred zaužitjem prehranskega dopolnila

• 4 ure po zaužitju prehranskega dopolnila

• 6 ur po zaužitju prehranskega dopolnila

• 12 ur po zaužitju prehranskega dopolnila

• 24 ur po zaužitju prehranskega dopolnila, ter

• 28 ur po zaužitju prehranskega dopolnila, nakar sledi 3 tedenski premor pred naslednjim obiskom fakultete.

Odvzem krvi in meritve bodo potekale na UP FVZ (Polje 42, 6310 Izola). Ob koncu študije bodo udeleženi  v zahvalo prejeli mesečno zalogo prehranskih dopolnil s koencimom Q10.

KAKO SE LAHKO PRIJAVITE?

V kolikor ste pripravljeni sodelovati v študiji ter izpolnjujete zgoraj navedene zahteve in pogoje izvedbe, vljudno vabljeni k prijavi. Na elektronski naslov koencim@fvz.upr.si posredujte svoje ključne podatke – ime, priimek, starost, telesna masa in kontakt. Po obravnavi prijave vas bomo obvestili, če ste primeren kandidat za študijo. Po potrjeni prijavi boste prejeli vsa natančna navodila o izvedbi in terminih obiska UP FVZ (Polje 42, Izola).

Za dodatne informacije smo vam na voljo na elektronskem naslovu koencim@fvz.upr.si.

Vaše sodelovanje bo za nas zelo dragoceno in bo doprineslo k novim ugotovitvam o biološki razpoložljivosti koencima Q10 v odvisnosti od priprave aktivne komponente prehranskega dopolnila, zato se že vnaprej zahvaljujemo za vaše sodelovanje.

Raziskovalna ekipa UP FVZ