Raziskava o vplivu pitja čaja iz smilja na zdravje

Na UP Fakulteti za vede o zdravju bomo izvedli klinično študijo, s katero želimo ugotoviti vpliv čaja iz smilja na zdravje. Tekom raziskave bomo spremljali lipidni profil, serumsko koncentracijo glukoze, antioksidativni učinek,  protivnetno delovanje, sestavo črevesne mikrobiote in druge kazalnike zdravja pri zdravih posameznikih z vsaj dvema komponentama metabolnega sindroma.

KDO SE LAHKO VKLJUČI V RAZISKAVO?

• 40 zdravih preiskovancev z indeksom telesne mase nad 25 kg/m2 (predvidoma 20 moških in 20 žensk), starih med 40 in 65 let
  • preiskovanci ne smete jemati zdravil (z izjemo kontracepcijskih tablet) ali prehranskih dopolnil vsaj 1 mesec pred pričetkom študije
  • preiskovanci morate imeti vsaj 2 izmed 5 komponent metabolnega sindroma: povečan obseg trebuha, povišan krvni tlak, povišana raven glukoze, povišana raven trigliceridov, znižan HDL

KAKO BO POTEKALA RAZISKAVA?

Raziskava bo trajala 6 tednov, pri čemer boste 4 tedne vsak dan zaužili 200 ml čaja iz smilja (eno skodelico zvečer). Tekom raziskave vam bomo 3-krat odvzeli vensko kri (pred pričetkom, po 4 tednih pitja čaja ter po 2 tednih, ko boste prenehali z uživanjem čaja). Odvzem krvi in meritve bodo potekale na Fakulteti za vede o zdravju v Izoli. Vse druge podrobnosti o raziskavi boste izvedeli ob prijavi. Merili bomo biokemijske kazalnike glukozne homeostaze, lipidnega profila, vnetja, oksidativnega stresa in druge kazalnike zdravja, krvni tlak, sestavo telesa, analizirali bomo črevesno mikrobioto.

V kolikor ste pripravljeni sodelovati v raziskavi, vljudno vabljeni. Raziskava se bo pričela 15. oktobra. Kdor bo sprejet v raziskavo, bo v kratkem prejel podrobna navodila. Prijave zbiramo do zapolnitve mest.

Prijavite se na naslov: smilj.raziskava@gmail.com