Podpis memoranduma o sodelovanju na področju polnozrnatih izdelkov

Gornja Radgona, 24. 8. 2022

Nekatera pekarska podjetja, ministrstva in druge institucije s področja zdravja in prehrane, med katerimi je tudi Fakulteta za vede o zdravju, so 24. avgusta 2022 na mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni podpisali memorandum o sodelovanju na področju polnozrnatih izdelkov.

Spodbujanje širjenja ponudbe polnozrnatih izdelkov je del evropsko sofinanciranega projekta WholEUGrain. Glavni namen projekta je prenesti primer dobre prakse Danske za vzpostavitev partnerstva za polnozrnate izdelke na države, ki so vključene v projekt. Na podlagi skupnih interesov je Gospodarska zbornica Slovenije oblikovala partnerstvo za polnozrnate izdelke, ki je namenjeno krepitvi ozaveščanja potrošnikov o pomenu uživanja polnozrnatih izdelkov. Podpis pristopa k partnerstvu je potekal na letošnjem osrednjem živilsko kmetijskem sejmu Agra včeraj v Gornji Radgoni.

Partnerji glede na svoje poslanstvo in poslovni interes prihajajo iz štirih skupin:

• organi oblasti – to so zainteresirana ministrstva s področja hrane, prehrane, zdravja, šolstva, gospodarstva; Le-ta so odgovorna za oblikovanje politike in promocijo aktivnosti partnerstva,
  • institucije znanja in/ali raziskav, ki so odgovorne za širjenje znanja na področju polnozrnatih izdelkov in izvajanje raziskav na področju polnozrnatih izdelkov,
  • organizacije, ki delujejo na področju zdravja, ki so s sooblikovanjem ustrezne zdravstvene politike in s svojim preventivnim delom odgovorne za promocijo znanja o zdravstvenih koristih polnozrnatih žit/izdelkov in promocijske kampanje polnozrnatih žit,
  • nosilci živilske dejavnosti – to so mala, srednje velika in velika kmetijska in/ali živilska podjetja, ki delujejo na področju  ponudbe polnozrnatih izdelkov.

Memorandum o sodelovanju so podpisali ministrstvi za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za zdravje, UP Fakulteta za vede o zdravju, UL Biotehniška fakulteta in, Inštitut za nutricionistiko, Izobraževalni center Piramida Maribor, Kmetijski inštitut Slovenije, Nacionalni inštitut za javno zdravje, med podjetji pa Mlinarjev sin, Mlinotest, Don Don, Hlebček, Pekarna Pečjak in Žito. Naša fakulteta si glede na svoje poslanstvo od partnerstva obeta predvsem vključitev v skupne raziskovalne projekte in promocijske kampanije.