Ob svetovnem dnevu KOPB / 20. november
20. novembra obeležujemo SVETOVNI DAN KRONIČNE OBSTRUKTIVNE PLJUČNE BOLEZNI - KOPB

Poznaj svojo pljučno funkcijo

doc. dr. Nastja Podrekar Loredan

Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) je bolezen, ki jo je mogoče preprečiti in zdraviti. Posledica bolezni je zoženje dihalnih poti, kar vodi v zadihanost in težko sapo. Osebe s KOPB se soočajo s kroničnim kašljem, izločanjem sluzi in oteženim dihanjem – sprva ob naporu, v napredovali obliki bolezni pa tudi v mirovanju. KOPB je eden najpogostejših vzrokov smrti na svetu. Ocenjuje se, da zaradi KOPB na svetu vsako leto umre približno tri milijone ljudi.

Bolezen se najpogosteje razvije kot posledica kajenja, raziskave pa kažejo, da na razvoj bolezni vplivajo tudi genetskih in okoljski dejavniki, katerim je posameznik izpostavljen tekom celotnega življenja, od prenatalnega obdobja naprej.

Svetovni dan KOPB je namenjen ozaveščanju javnosti o dejavnikih tveganja za razvoj bolezni, simptomih in znakih bolezni ter možnostih zdravljenja. Letošnji 23. svetovni dan KOPB poteka 20. novembra 2024 pod sloganom »Poznaj svojo pljučno funkcijo« (ang. Know Your Lung Function). Namen letošnje teme je poudariti pomen merjenja pljučne funkcije, kar najpogosteje izvajamo s pomočjo preiskave, imenovane spirometrija.

Spirometrija je neinvazivna preiskava, s katero ocenjujemo pljučne volumne in pretoke. Z rednimi meritvami pljučne funkcije lahko spremljamo svoje zdravje, zlasti dihalno zmogljivost, in že v zgodnji fazi prepoznamo morebitne bolezenske spremembe. Spirometrija je zelo pogosta začetna diagnostična preiskava za odkrivanje pljučnih bolezni, predvsem tistih, ki vključujejo zožitve dihalnih poti, med katere uvrščamo tudi KOPB. Zoženje dihalnih poti pri KOPB je nepovratno, kar lahko potrdimo z nadaljnjim testiranjem.

Pomembno je zavedanje, da pljučna funkcija ne odraža zgolj respiratornega zdravja, temveč omogoča vpogled tudi v splošno zdravstveno stanje. Tudi manjše zmanjšanje pljučne funkcije je povezano z večjim tveganjem za zdravstvene zaplete. Prav zato je redno merjenje pljučne funkcije pomembno tako za osebe brez respiratornih težav kot za tiste z diagnosticiranimi pljučnimi obolenji.

Osebe s KOPB imajo poleg omejene pljučne funkcije tudi pogosto zmanjšano telesno zmogljivost, kar še dodatno poslabša simptome in znake bolezni. Prav zato ima celostna rehabilitacija oseb s KOPB ključno vlogo pri ohranjanju kakovosti življenja. Fizioterapija je pomemben del celostnega pristopa k obvladovanju simptomov in izboljšanju kakovosti življenja bolnikov s KOPB. Pri fizioterapevtski obravnavi je velik poudarek na izboljšanju dihalne funkcije, kar načrtujemo in spremljamo na podlagi rezultatov spirometrije. Fizioterapevtska rehabilitacija vključuje izvajanje dihalnih vaj za učenje ustrezne tehnike dihanja, krepitev dihalnih mišic in povečevanje predihanosti pljuč. Posebne fizioterapevtske tehnike pomagajo pri lažjem izkašljevanju sluzi in zmanjšujejo tveganje za pljučne okužbe, kar je ključno za ohranjanje zdravja dihal. S prilagojenimi vajami fizioterapevti pomagajo bolnikom povečati telesno zmogljivost. Skupaj s pacientom razvijejo individualiziran program, ki ustreza njegovim specifičnim potrebam in ciljem.

Poleg fizioterapevtske obravnave so pomembni tudi drugi vidiki celostnega zdravljenja, kot so farmakološko zdravljenje, prehransko svetovanje, psihološka podpora in drugi. Čeprav je KOPB kronična in neozdravljiva bolezen, lahko s poudarkom na zgodnjem odkrivanju in integriranem pristopu k zdravljenju izboljšamo izid bolezni in kakovost življenja bolnikov.

Svetovni dan KOPB ne poudarja le izzivov, s katerimi se soočajo bolniki, temveč spodbuja tudi skupnost k enotnemu delovanju za boljše razumevanje, preprečevanje in zdravljenje bolezni. Namen letošnjega slogana je spodbuditi odločevalce, da izboljšajo dostop do spirometrije in jo spodbujajo kot splošni zdravstveni kazalnik v vseh življenjskih obdobjih. Spirometrija je namreč pomembna ne le za diagnosticiranje bolezni dihal, temveč tudi kot kazalnik splošnega zdravja.

Več o svetovnem dnevu KOPB si lahko preberete na spletni strani GOLD organizacije: https://goldcopd.org/world-copd-day-2024/.

Dostopnost