Ob svetovnem dnevu bolnikov / 11. februar
11. februarja obeležujemo svetovni dan bolnikov

Pred. Kristina Martinović

“Bolj občutimo kapljico bolezni kot sod zdravja,” je kratka misel Hipokrata, ki nas spodbuja k razmisleku o tem, kako pogosto zdravje jemljemo kot nekaj samoumevnega. Resničnost te modrosti vsak zares spozna šele takrat, ko sam zboli in vse drugo izgubi svoj pomen ter vrednost. Bolezen posameznika običajno spremeni, saj pogosto prinaša telesno bolečino, čustvene stiske in socialno osamljenost. Mnogi se takrat soočajo z občutkom nemoči, žalostjo ali celo depresijo. Spremeni se lahko tudi dojemanje lastne vrednosti, bolnik pa se znajde pred izzivom prilagajanja novim življenjskim okoliščinam, kar vpliva tudi na odnose z bližnjimi, prijatelji in sodelavci.

Svetovni dan bolnikov, ki ga obeležujemo 11. februarja, je priložnost za razmislek o pomenu skrbi za bolne in ranljive člane družbe. Pobudo zanj je leta 1992 uvedel papež Janez Pavel II., da bi poudaril pomembnost empatije, zdravstvene oskrbe in dostojanstva vsakega posameznika v času bolezni.

Zdravstveni delavci, svojci in prostovoljci imajo neprecenljivo vlogo pri zagotavljanju podpore bolnikom. Njihova strokovnost, predanost in požrtvovalnost ne le izboljšujejo kakovost življenja obolelih, ampak tudi prinašajo občutek varnosti, upanja in dostojanstva. Svetovni dan bolnikov je priložnost, da se jim iskreno zahvalimo za njihov trud ter opozorimo na pomen dostopne, spoštljive, pravične in celostne zdravstvene oskrbe.

Ko govorimo o dostopu do zdravstvene oskrbe, je pomembno poudariti, da si moramo prizadevati za zagotavljanje enakih možnosti zdravljenja za vse, ne glede na geografsko lokacijo, ekonomski status, izobrazbo ali druge dejavnike. Na žalost še vedno obstajajo številne ovire, ki ljudem onemogočajo dostop do potrebnih zdravstvenih storitev – bodisi zaradi pomanjkanja zdravstvene infrastrukture v revnejših območjih, bodisi zaradi finančnih težav s katerimi se bolniki soočajo.

V tem času, ko se soočamo s številnimi izzivi v zdravstvu, smo priča velikim napredkom pri zdravljenju in obvladovanju bolezni. Znanost in tehnologija sta dosegli neverjetne dosežke, ki so omogočili napredne diagnostične metode, učinkovitejše terapije in izboljšano kakovost življenja za mnoge bolnike. Vendar pa napredek v zdravstvu ne temelji zgolj na tehnoloških in znanstvenih dosežkih, temveč tudi na izobraževanju. Pomemben del tega poslanstva nosi tudi UP Fakulteta za vede o zdravju, ki s svojim raziskovalnim in izobraževalnim delom izobražuje nove generacije zdravstvenih strokovnjakov, ki bodo sposobni uporabiti svoje znanje za dobrobit ljudi. S poudarkom na strokovnosti, sočutju in celostni obravnavi bolnikov študente spodbujamo, da v svoje delo vnesejo ne le profesionalnost, temveč tudi empatijo in človeško toplino.

Ob svetovnem dnevu bolnikov vas vabim, da se spomnimo, da je vsaka oseba, ne glede na svoje zdravstveno stanje, vredna dostojanstva in spoštovanja. Naša majhna dejanja prijaznosti, pozorno poslušanje in iskrena podpora lahko bolniku povrnejo upanje ter mu vlijejo pogum za soočanje z boleznijo.

 

Dostopnost