IZMENJAVE ZAPOSLENIH
Faculty of Medicine and Health Sciences, Stellenbosch University, South Africa
Med 18. in 22. novembrom 2024 sta Andreja Brecelj in Monika Marinko obiskali Fakulteto za medicino in zdravstvene vede na Stellenbosch University v Južni Afriki. Obisk je bil osredotočen na spoznavanje njihovih praks na področju mednarodnega sodelovanja, študentskih storitev, raziskovalnega delovanja in reševanja kadrovske problematike. Poleg bogate izmenjave idej je bil obisk odlična priložnost za vzpostavitev tesnejšega sodelovanja, ki obeta možnost študentskih izmenjav za praktično usposabljanje naših študentov v mednarodnem okolju.
Stellenbosch, South Africa
Eva Lešnik Filipčič, Karmen Zazijal (Služba za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje UP FVZ) in Urška Koler (Služba za kakovost in študijske zadeve) so se med 4. in 8. novembrom udeležile Stellenbosch University Staff Training Week: Cultivating Global Excellence: Empowering Internationalisation Practitioners. V času obiska so spoznale kampus, delo SU International pisarne, predstavili so jim Student Support Services, Unit for Student Mobility in SUI Services Centre, obiskale so Language Centre in Disability Unit ter se udeležile dogodka UNESCO Intercultural Integration Report Launch. V četrtek, 7. 11. 2024, je bil za vse udeležence organiziran job shadowing. Obiskale so Faculty of Medicine and Health Sciences na Tygerberg Campus. Ogledale so si kampus, sledila je predstavitev Tygerberg International Office, nato še ogled in predstavitev Biomedical Research Institute ter Biorepositorija.
FoodTech (Novi Sad)
Dr. Katja Kramberger, doc. dr. Ana Petelin in izr. prof. dr. Saša Kenig so se 16. in 17. 11. 2024 udeležile mednarodne konference FoodTech v Novem Sadu. Na konferenci s skoraj 400 udeleženci so bile predstavljene novosti s področja živilstva in prehrane, s posebnim poudarkom na trajnostni pridelavi in vplivi hrane na zdravje. Udeleženke so sodelovale z dvema prispevkoma, enim na temo delovanja izvlečkov strunjanske artičoke ter vabljenim predavanjem na temo učinkov laškega smilja na kazalnike zdravja.
Fakulteta za telesno vzgojo in šport Univerze v Banja Luki
V začetku oktobra je tri mesečno raziskovalno gostovanje na Fakulteti za telesno vzgojo in šport Univerze v Banja Luki zaključil doc. dr. Matej Voglar. V sklopu raziskovalnega gostovanja so v sodelovanju s prof. dr. Aleksandarom Kukričem in doc. dr. Filipom Kukičem izvajali raziskovanje učinkov mobilizacije skočnega sklepa na parametre skokov, dinamičnega ravnotežja in gibljivosti. Uvodno obdobje je bilo namenjeno predvsem seznanitvi z novim merilnim sistemom s katerim so v času gostovanja opremili laboratorij. Osrednjo raziskavo so izvedli na treniranih mladih športnikih v sodelovanju z nogometnim in košarkarskim klubom. Za krajši čas se je pridružil tudi asistent Rok Vatovec, prepoznane pa so bile tudi nove priložnosti za krepitev prihodnjega sodelovanja med fakultetama.
Zdravstveno veleučilište Zagreb
Izr. Prof. dr. Mirko Prosen se je udeležil 23. konferencije medicinskih sestara i tehničara ter 9. konferencije zdravstvenih profesija z naslovom Kvalitetna i sigurna zdravstvena praksa, ki jo je organiziralo Zdravstveno veleučilište Zagreb 17. in 18. oktobra v Poreču. Kot vabljeni predavatelj je predstavil temo “Spodbujanje socialne enakosti skozi kulturno kompetenco: zagotavljanje varne in kakovostne zdravstvene oskrbe v raznolikem svetu”. Konferenca je predstavljala odlično priložnost za izmenjavo znanj in izkušenj ter za vzpostavljanje novih partnerstev.
Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta (Univerza v Banja Luki)
Septembra je asist. Rok Vatovec obiskal Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta (Univerza v Banja Luki). Na gostovanju se je pridružil doc. dr. Mateju Voglarju, ki tam zaključuje s trimesečno izmenjavo. V času obiska je sodeloval pri izvajanju raziskave na mladih športnikih.
51. srečanje European Muscle Conference (EMC)
51. Evropska konferenca (EMC) je letos potekala na Medicinski fakulteti, Univerza v Ljubljani med 22 in 26 septembrom. Program konference je pokrival širok spekter vsebin o presnovnih procesih v mišicah, ekspresiji in regulaciji novih proteinov v skeletni in srčni mišičnini, homeostazi kalcija v sklopitvi E-C ter miokinih. Konference so se udeležili strokovnjaki s celega sveta, plenarna predavanja so imeli Juleen Zierath, Guido Kroemer, Bente Pedersen in Igor Mekjavić. Iz UP FVZ pa sta z aktivno udeležbo prispevali svoj del izr.prof.dr. Dorjana Zerbo Šporin in prof.dr. Mihaela Jurdana.
46. Kongres ESPEN v Milanu v Italiji
Med 5. in 10. 9. 2024 so se predstavnice Katedre za prehransko svetovanje – dietetiko UP FVZ udeležile kongresa. Asist. Špela Bužinel, asist. Tanja Črešnovar in asist. Bernarda Habe so uspešno opravile več modulov različnih tematik klinične prehrane v okviru pridobivanja diplome ESPEN. Slednji sta na konferenci tudi predstavili svoji raziskavi, in sicer asist. Tanja Črešnovar raziskavo z naslovom “Effectiveness of time-restricted eating with caloric restriction vs. caloric restriction on anthropometric parameters in overweight and obese adults” ter asist. Bernarda Habe raziskavo z naslovom ”Effectiveness of time-restricted eating with caloric restriction vs. caloric restriction on biochemical parameters, insulin and metabolic indexes in overweight and obese adults”.
74. Fiziološki kongres je letos potekal v Rimu, Italija
Od 11. do 13. septembra je v Rimu potekal mednarodni kongres Fiziologije, organiziran pod okriljem združenja fiziologov iz različnih držav. Na dogodku sta s svojimi prispevki sodelovali višja predavateljca dr. Tadeja Jakus in prof. dr. Mihaela Jurdana. Kongres je bil razdeljen na sekcije, ki so obravnavale najnovejše raziskave na področju nevrofiziologije Alzheimerjeve bolezni. V sekciji metabolizma so izpostavili raziskave o mikroplastiki in njenem vplivu na črevesno mikrobioto ter o vlogi cirkadianih ritmov na delovanje prebavnega sistema in povezavi med mikrobioto in možgani. Sekcija o skeletnem mišičju pa je obravnavala genske miopatije in sarkopenijo. Program je vključeval plenarna predavanja vrhunskih strokovnjakov iz različnih držav. Med kongresom smo imeli priložnost srečati tudi prof. dr. Marca Naricija z Univerze v Padovi, priznanega strokovnjaka na področju skeletne mišičnine, sarkopenije in mikrogravitacije.
HEPA Europe, Dublin
Od 19. do 21. avgusta je v Dublinu potekala konferenca evropskega združenja za promocijo telesne dejavnosti HEPA Europe, ki jo združenje organizira v sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo. UP FVZ kot članica sodeluje v različnih delovnih skupinah združenja. Na dotični konferenci je aktivno sodelovala tudi Nastja Podrekar Loredan, ki je predstavila prispevek z naslovom Physical activity and sedentary behaviour among Slovenian police officers.
IFOMPT, Basel
V Baslu je od 4. do 6. julija potekala konferenca Mednarodnega združenja za manualno in mišično-skeletno fizioterapijo (IFOMPT), ki so se je udeležili doc. dr. Matej Voglar ter sodelavca fakultete Barbara Pantar in Urban Ivanušič. Na konferenci je doc. dr. Matej Voglar predstavil prispevek v soavtorstvu z doc. dr. Žigo Kozincem in asist. Rokom Vatovcem na temo uporabnosti strižne elastografije v proučevanju učinkov fizioterapevtskih ukrepov (Evaluating Physiotherapeutic Interventions: Insights from Shear Wave Elastography Studies).
29. konferenca ECSS (European College of Sport Science), Glasgow
Med 2. in 5. julijem 2024 je v Glasgowu na Škotskem potekala že 29. konferenca ECSS (European College of Sport Science), ki velja za eno največjih in najbolj uglednih konferenc s področja športa na svetu. Konference so se udeležili tudi predstavniki UP FVZ – prof. dr. Nejc Šarabon, doc. dr. Darjan Smajla, doc. dr. Žiga Kozinc, asist. Rok Vatovec, asist. Jan Marušič, asist. Matic Sašek in asist. Oskar Cvjetičanin. Prav vsi so predstavili svoje nedavno raziskovalno delo v prispevkih z naslovi:
- prof. dr. Nejc Šarabon: SQUAT JUMP AND COUNTER-MOVEMENT JUMP CLUSTER ANALYSIS BASED ON SUBORDINATE GROUND REACTION FORCE VARIABLES
- doc. dr. Darjan Smajla: THE EFFECTS OF INDIVIDUALIZED FLYWHEEL INERTIAL VERSUS FREE-WEIGHT EXERCISE BASED ON MAXIMUM POWER LOAD IN OLDER ADULTS
- doc. dr. Žiga Kozinc: SHOULD ECCENTRIC UTILIZATION RATIO BE USED IN ASSESSMENT OF ATHLETES? A REPORT FROM A SERIES OF EXPLORATORY STUDIES
- asist. Rok Vatovec: THE ACUTE EFFECTS OF FOAM ROLLING PRIOR TO INTENSE ECCENTRIC EXERCISE ON HAMSTRING STIFFNESS
- asist. Jan Marušič: JOINT TORQUE AND MUSCLE ACTIVITY DURING ECCENTRIC EXERCISE FOR HIP ADDUCTORS AT VARIED HIP FLEXION ANGLES
- asist. Matic Sašek: THE FORCE-VELOCITY PROFILES OF 20-METER SPRINTS WITH HYDRAULIC RESISTANCE DEVICE: A THEORETICAL BACKGROUND FOR OPTIMAL RESISTANCE LOADS
- asist. Oskar Cvjetičanin: DEVELOPMENT AND CONSTRUCTION OF AN ISOKINETIC DEVICE FOR ECCENTRIC HIP ADDUCTION EXERCISES
Université Jean Monnet Saint-Étienne, Francija
Izr. prof. dr. Mirko Prosen je obiskal Faculté de médecine Jacques Lisfranc na Université Jean Monnet v Franciji, ki je partnerica Univerze na Primorskem v mreži T4EU. Cilj službene poti je bil krepitev mednarodnega sodelovanja, izmenjava dobrih praks in raziskovanje možnosti za prihodnje projekte.
Prvi dan se je srečal z dekanom medicinske fakultete, prof. dr. Philippom Berthelotom, prodekanjo za mednarodno sodelovanje, prof. dr. Catherine Massoubre, ter izr. prof. dr. Maura Strigini, koordinatorko za mobilnost. Po uvodnem spoznavanju in ogledu fakultete so ga seznanili z organizacijo magistrskega študijskega programa Zdravstvene vede. Ta program omogoča izobraževanje različnih vrst strokovnjakov, od naravoslovja, zdravstvene nege do družboslovja. Predstavil je Fakulteto za vede o zdravju Univerze na Primorskem (UP FVZ) in njene dejavnosti.
V nadaljevanju se je srečal s koordinatorko programov s področja zdravstvene nege na fakulteti, dr. Elise Verot. Z vsemi so govorili o možnostih medsebojnega povezovanja in sodelovanja.
Drugi dan je bil namenjen srečanju s predstavniki Inštituta PRESAGE (Institut universitaire de Prévention et Santé Globale), ki ga sestavlja pet oddelkov, med katerimi je tudi Oddelek za zdravstveno preventivo. V okviru tega srečanja so potekali konstruktivni pogovori o projektnem sodelovanju. Posebej so bili navdušeni nad usmerjenostjo naše fakultete v preventivo za zdravje, tretjestopenjskim študijskim programom ter poudarkom na umeščanje medkulturne zdravstvene oskrbe v kurikulum.
World Congress on Virtual Rehabilitation, Amsterdam
Middlesex University, London
Izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen sta se udeležila 9. mednarodne konference o transkulturni zdravstveni negi, ki je potekala od 12. do 15. junija 2024 na Middlesex University v Londonu, Velika Britanija.
Tema konference: “Sprejemanje sprememb v transkulturni zdravstveni negi: Od osnov do kiborgov”.
Na konferenci sta aktivno sodelovala s tremi prispevki: “Innovative Strategies for Teaching Cultural Competence in Nursing Education through Digital Technology: An Integrative Literature Review”, “The Role of Smart Technology in Enhancing Transcultural Care for Older Adults in Narrative Corrective Presentation Method” in “Exploring Social (In)Justice: A Method Development through Narrative Corrective Presentation Method”.
To je bila odlična priložnost za izmenjavo znanj in izkušenj ter povezovanje s strokovnjaki s celega sveta.
Masaryk University, Brno
Med 3. in 6. junijem 2024, sta se Eva Lešnik Filipčič (Služba za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje) in Karin Vrtar (Služba za organizacijo usposabljanj in drugih dogodkov) udeležili mednarodnega tedna Masaryk University Staff Week (MUNI): Technology Transfer Office, v Brnu, Češka. Teme mednarodnega tedna so bile osredotočene na prenos tehnologij in znanja v češkem univerzitetnem okolju, predstavitev Službe za prenos tehnologije na MUNI, sodobne trende v tehnologiji in prenosu znanja, teme odprte znanosti, pravna vprašanja pri prenosu tehnologije in predstavitev simulacijskega centra Medicinske fakultete Masarykove univerze. Karin Vrtar je obiskala tudi Terezo Pohlová iz Kariernega centra, Kateřina Baránková, ki na rektoratu ureja odnose z alumni, ter Andreo Pokorná, Michala Pospíšila in Natálio Beharková iz Medicinske fakultete, Oddelka za vede o zdravju.
L-Università ta' Malta
Programme intensive week MALTA – Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP)
Antimicrobial Stewardship: Managing Antibiotic Resistance
Med 26. in 31. 5. 2024 je na University of Malta potekala fizična izvedba Erasmus+ kombiniranega intenzivnega programa (KIP) z naslovom »Antimicrobial Stewardship: Managing Antibiotic Resistance« v katerem je poleg Univerze na Primorskem Fakultete za vede o zdravju (projektni partner) sodelovala še University of Malta (vodilni partner), Brunel University, Anglija (projektni partner); Metropolia UAS, Finska (projektni partner); Haute Ecole de Namur-Liege-Luxembourg, Belgija (projektni partner) in Universita degli Studi di Milano, Italija (projektni partner).
Prvi del KIP-a je potekal preko orodja Zoom s pričetkom januarja 2024, v katerem so posamezni predavatelji predstavili določeno problematiko, temu pa je sledilo aktivno delo študentov v skupinah. Študentje so nato v okviru fizične izvedbe programa pripravili projekte z idejami o načinu reševanja problematike o pretirani oz. napačni uporabi antibiotikov v kliničnih okoljih in med splošno populacijo. Izvajalci KIP-a ocenjujejo, da so ta znanja ključnega pomena in jih je treba prenesti na širše občinstvo, vključno s študenti, zdravstvenimi delavci in splošno populacijo, zato se bo projekt nadaljeval.
Sodelujoči na UP FVZ: 7 študentov podiplomskih študijskih programov UP FVZ, viš. pred. Helena Skočir in prof. dr. Darja Barlič – Maganja.
Dodatne informacije o KIP-u so dostopne na spletni strani: https://fvz.upr.si/antimicrobial-stewardship-managing-antibiotic-resistance/
Comenius University Bratislava
Gran Canaria, Španija
Med 16. in 23. majem 2024 se je doc. dr. David Ravnik iz Katedre za fizioterapijo udeležil Erasmus izmenjave za namen poučevanja na Univerzi Fernando Pessoa Canarias v Santa Marii de Guia v Španiji. Opravil je niz strokovnih predavanj na študijskih smereh fizioterapije in delovne terapije, predstavil matično inštitucijo s študijskimi programi ter mednarodni modul. Obiskal je tudi nekaj potencialnih kliničnih okolij za študente fizioterapije, med katerimi je smiselno izpostaviti San Juan de Dios, kjer obravnavajo osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju vseh starosti.
Saint-Étienne, Francija
Bratislava, Slovaška
Novi Sad, Srbija
Med 18. in 20. 4. 2024 je v Novem Sadu (Srbija) potekala konferenca z naslovom »Exercise and Quality of Life – EQOL 2024«, ki jo že vrsto let organizira Fakulteta za telesno vzgojo in šport iz Novega Sada. Letošnje konference so se udeležili doc. dr. Urška Čeklić, doc. dr. Milan Hosta, asist. Irena Kleibencetl in doc. dr. Matej Plevnik, ki so aktivno predstavljali rezultate svojih raziskav.
Konferenca je bila tudi priložnost za utrditev stikov in sodelovanj s sorodnimi organizacijami iz JV dela Evrope, udeležili pa so se je tudi predstavniki iz Shangdong University (Kitajska), s katerimi smo tudi na UP FVZ nedavno podpisali sporazum Academic Network for Sports. Prav tako smo lahko osebno čestitali dr. Brigiti Banjac, ki je v sklopu doktorske izmenjave 6 mesecev preživela na naši fakulteti, pred kratkim pa je tudi doktorirala ter se zaposlila kot raziskovalka na fakulteti gostiteljici konference.
V sklopu konference je potekala tudi izjemna slovesnost ob 50. letnici ustanovitve Fakultete za telesno vzgojo in šport iz Novega Sada, ki so se je udeležili številni pomembni gostje iz sveta politike, stroke in znanosti. Fakulteti iz Novega Sada iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje njenega poslanstva!
Povezava do posnetka o 50. letnici ustanovitve fakultete.
Barcelona, Španija
Izr. prof. dr. Mirko Prosen in izr. prof. dr. Sabina Ličen sta 21. in 22. marca prisostvovala na Mednarodni znanstveni konferenci organizirani s strani Federacije evropskih edukatorjev v zdravstveni negi (FINE), ki se je odvijala na UIC Barcelona v Španiji.
Dogodek z naslovom “Izobraževanje v zdravstveni negi za trajnostno prihodnost: izzivi in priložnosti” je združil ključne deležnike zdravstvene nege, da bi skupaj delili vpoglede in razpravljali o oblikovanju trajnostne prihodnosti izobraževanja v zdravstveni negi v Evropi. Z dvema prispevkoma sta prispevala k razpravi o ključni vlogi izobraževanja v zdravstveni negi in njenem pomena za razvoj bodočih generacij v tej panogi.
Konferenca je predstavljala ključen korak naprej k zagotavljanju trajnostne prihodnosti zdravstvene nege, s spodbujanjem izmenjave znanja in izkušenj, ki bodo oblikovale naslednje generacije zdravstvenih delavcev.
Berlin, Nemčija
Izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen sta se od 14. do 16. marca 2024 udeležila 8. Mednarodne znanstvene konference o naprednih raziskavah v izobraževanju, poučevanju in učenju, ki je potekala v Berlinu, Nemčiji.
S tremi prispevki sta aktivno prispevala k razpravi o potrebah na področju izobraževanja in iskanju inovativnih rešitev v svetu, ki se sooča s hitrimi tehnološkimi napredki in raznolikimi izzivi, tako na lokalni, nacionalni kot mednarodni ravni.
Konferenca je bila odlična priložnost za srečanje z drugimi strokovnjaki na področju izobraževanja in za ustvarjanje novih povezav ter možnosti za projektno sodelovanje in raziskovanje. Ta dogodek je tako odprl vrata številnim priložnostim za prihodnje mednarodne akademske in raziskovalne projekte, ki bodo dodatno prispevali k napredku v izobraževanju.
Barcelona, Španija
Dr. Katja Kramberger se je 6. in 7. marca udeležila dogodka Nutraceuticals Europe Summit & Expo, ki je potekal v Barceloni, Španiji.
Na dogodku je imela priložnost spoznati najnovejše inovacije na področju prebiotične tehnologije in prehranskih dopolnil iz naravnih sestavin ter druge izstopajoče novosti. Ogledala si je široko paleto izdelkov in storitev, povezanih z nutracevtiki, ter se udeležila intenzivnega programa pogovorov in okroglih miz, ki so obravnavali najnovejše trende in izdelke na področju prehrane in zdravja.
Izstopajoči trend je proizvodnja nutracevtikov v obliki gumijastih bonbonov, precej pa se razvija tudi področje nutrikozmetikov, ki temelji na konceptu “lepota od znotraj navzven”. Največ pozornosti je namenila seminarskim predstavitvam inovacij vodilnih proizvajalcev, pri čemer opaža, da se le-ti zavedajo pomena izvajanja kliničnih raziskav, ki postajajo redna praksa tudi na področju nutracevtikov.
Antwerp, Belgija
Na Mednarodni znanstveni konferenci o zdravstveni negi in babištvu CARE4, ki je potekala 5. in 6. februarja v Antwerp, Belgiji, je izr. prof. dr. Mirko Prosen kot vabljeni ključni govorec osvetlil proces profesionalizacije zdravstvene nege.
S poudarkom na medpoklicnem sodelovanju in uporabniški perspektivi je razpravljal o doseganju optimalnih izidov za paciente. Ali resnično obstaja enakopravno medpoklicno sodelovanje, kjer je zdravstvena nega enakovreden partner? Razmislek, ki odpira pot k nadaljnjemu razvoju in priznanju vloge zdravstvene nege v kliničnem okolju.
Antwerp, Belgija
Izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen sta se 5. in 6. februarja udeležila Mednarodne znanstvene konference o zdravstveni negi in babištvu CARE4, ki je potekala v Antwerp, Belgiji.
Tema konference »Navigating the Future of Healthcare: Nurses and Midwives as Drivers for Change« je odprla vrata k srečanjem z vrhunskimi strokovnjaki in je bila odlična priložnost za deljenje znanja in sklepanje novih sodelovanj.
S štirimi prispevki sta aktivno prispevala k širokemu spektru znanstvenih razprav, ki oblikujejo prihodnost zdravstvene nege in babištva.
Rzeszów, Poljska
Med 5. 2. in 7. 2. 2024 so se Jakob Renko, pred. Kristina Martinović in doc. dr. Patrik Pucer udeležili izobraževanja o pripravi in izvedbi OSCE (objective, structured, clinical examination) v zdravstveni negi, ki ga izvaja CSM Sp. Z o. o. v mestu Rzeszów na Poljskem.
Tekom delavnice so se učili načrtovanja OSCE preverjanja znanja, kreiranje scenarijev in ocenjevalnih obrazcev, možnosti ocenjevanja študentov, priprave prostorov za izvedbo preverjanja znanja, možnosti uporabe standardiziranega pacienta (SP) v sklopu OSCE in organizacijo OSCE preverjanje znanja. Po delavnici so si ogledali tudi simulacijski center CSM. Tekom izobraževanja so pridobili veliko znanja in idej, ki si jih želijo implementirati tudi na FVZ.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.
Sevilja, Španija
Izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen, sta se pred kratkim udeležila prestižne 16. mednarodne konference o izobraževanju, raziskovanju in inovacijah (16th annual International Conference of Education, Research and Innovation), ki je potekala v Sevilli, Španija, od 13. do 15. novembra 2023.
Na konferenci sta predstavila dva prispevka:
1️. Digital technology in nursing education: an in-depth look at students’ experiences
2️. Qualitative assessment of online learning experience: a protocol development
Oba prispevka sta plod njunega dela v okviru ARIS projekta (Razvoj digitalnega izobraževalnega standarda na področju visokega šolstva za zagotavljanje pravičnosti in dostopnosti v digitalnem izobraževanju – J5-4572) in sta bila objavljena v zborniku konference.
Konferenca je bila izjemna priložnost za izmenjavo znanj in idej z visokošolskimi učitelji in strokovnjaki s celega sveta. Sabina in Mirko sta pridobila dragocene vpoglede in ustvarila nove projektno-raziskovalne povezave, ki bodo nedvomno obogatile naše delo in širše področje digitalnega izobraževanja.
Jinan, Kitajska
Doc. dr. Matej Plevnik, prodekan za kakovost za področje kineziologije UP FVZ in Andreja Brecelj, vodja Službe za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje UP FVZ sta se med 23. in 25. 11. 2023 v Jinanu na Kitajskem udeležila Academic Network for Sports Inaugural Conference & International Conference on the Development of Sports Science.
Da bi okrepili izmenjavo in sodelovanje med Kitajsko ter državami Srednje in Vzhodne Evrope na področju športne znanosti sta Shandong University (Kitajska) in University of Novi Sad (Srbija) ustanovili Akademsko mrežo za šport, katerega članica je postala tudi Univerza na Primorskem. Med ustanovno konferenco je potekal tudi Mednarodni forum o razvoju športne znanosti, katerega namen je ustanoviti odprto in vključujočo platformo za razvoj športne znanosti.
Barcelona, Španija
Doc. dr. Igor Karnjuš se je udeležil mednarodne konference Evropskega sveta za reanimacijo (European Resuscitation Council Conference), ki je potekala v Barceloni, Španija, med 2. in 4. 11. 2023. Konference se je udeležil s prispevkom “Chest injuries associated with manual chest compressions in adult patients who have suffered out-of-hospital cardiac arrest”, ki sta ga pripravila skupaj s kolegom Aljažem Božičem iz Prehospitalne enote ZD Koper. Konferenca je bila izjemna priložnost za izmenjavo znanj in idej med strokovnjaki s področja urgentne medicine in reanimacije. Udeleženci so imeli možnost izmenjati najnovejša spoznanja v zvezi z obravnavo kritično bolnih pacientov, obenem pa je konferenca ponudila odlično priložnost za vzpostavljanje bodočih projektnih povezav.
Budimpešta, Madžarska
Viš. pred. dr. Tadeja Jakus in asist. Špela Bužinel sta se na 14th EFAD kongresu v Budimpešti srečali z dietetiki in drugimi prehranskimi strokovnjaki iz cele Evrope. Geslo tokratnega srečanja je bilo: Dietetic care, a human right: moving forward into a new era. Na dogodku so bile predstavljene trenutne problematike na področju dietetike, izkušnje s prenosom različnih znanj v prakso ter možnost uporabe novih orodij za raziskovalno ali preventivno prehransko dejavnost. Veliko poudarka je bilo na pomembnosti sodelovanja dietetika v zdravstvenem timu in vključevanju mladih v delovni proces. Viš. pred. dr. Tadeja Jakus je na kongresu predstavila: What shapes students’ interest in working in different health care settings? A case study of dietetics students in Slovena.
Glasgow, Škotska
Nuša Brišar se je aktivno udeležila mednarodnega kongresa 17th Vaccine Congress, ki je potekala med 24. in 27. septembrom 2023 v Glasgowu na Škotskem.
Predstavila je poster “Development of a filamentous bacteriophage-based vaccine displaying the MAGE-A1 tumour peptide for the treatment of malignant melanoma cancer “, katerega avtorji so Nuša Brišar, dr. Katja Šuster, viš. znan. sod. dr. Simona Kranjc Brezar in prof. dr. Andrej Cör.
Kongres je potekal v sekcijah in med drugim obsegal tematiko družbenopolitičnih posledic vakcinacij in politike vakcinacij, uporabe vakcin v veterinarski medicini, imunizacije nosečnic, razvoja vakcin za preprečevanje in zdravljene spolno prenosljivih in meningokoknih okužb ter tudi okužb z drugimi mikrobnimi povzročitelji kot so Bordetella pertussis, šigela, virus influence, RSV, črnih koz itd. Plenarna predavanja so izvedli svetovno znani raziskovalci posameznih področij.
Reykjavík, Islandija
Izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen sta se udeležila mednarodne konference »5th Nordic Conference in Nursing Research«, ki je potekala v Hilton Hotelu, Reykjaviku na Islandiji (med 2. in 4. oktobrom). Konference sta se udeležila z dvema prispevkoma, in sicer »Mixed methods research to identify factors influencing e-learning in nursing education – An integrative literature review« in Evaluation of the use of the drawing method in nursing research among nursing students«. Prispevka sta pripravila v okviru ARIS projekta: Razvoj digitalnega izobraževalnega standarda na področju visokega šolstva za zagotavljanje pravičnosti in dostopnosti v digitalnem izobraževanju – J5-4572.
Konferenca je bila izjemna priložnost za izmenjavo znanj in idej med strokovnjaki raziskovalci v zdravstveni negi. Udeleženci so imeli priložnost deliti in razvijati nove koncepte na področju raziskovanja. Hkrati pa je bila konferenca odlična priložnost za ustvarjanje prihodnjih projektnih povezav.
Pisa, Italija
Dr. Tadeja Jakus in prof. dr. Mihaela Jurdana sta se aktivno udeležili Italijanskega kongresa fiziologov z mednarodno udeležbo, 73rd SIF National Congress -The Italian Society of Physiology, ki je potekala od 6. 9. do 9. 9. 2023 v Pisi. Kongres je potekal v sekcijah glede na področje fiziologije: Nevrobiologije in nevroznanosti, Celične fiziologije, Fiziologije motoričnega sistema, Fiziologija senzorike, Funkcije prehrane v sistemski fiziologiji. Plenarna predavanja so izvedli svetovno znani raziskovalci posameznih področij, med njimi tudi prof. dr. Bente Klarlund Pedersen, MD, znana po tem, da je s svojo raziskovalno skupino odkrila, da je skeletna mišičnina endokrini organ, ki proizvaja in sprošča tako imenovane miokine. Identifikacija miokinov zagotavlja konceptualno podlago za razumevanje, kako mišice komunicirajo z drugimi organskimi sistemi.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU.
Novi Sad, Srbija
Doc. dr. Ana Petelin, izr. prof. dr. Saša Kenig in izr. prof. dr. Zala Jenko Pražnikar v okviru bilateralnega projekta “Trajnostna hrana za zdravo prihodnost” udeležile srečanja s partnerji iz Inštituta za prehrambno tehnologijo v Novem Sadu (FINS). Naredili so načrt za vključitev nekaterih rastlin in njihovih bioaktivnih spojin v nova funkcionalna živila. Cilj projekta je namreč vzpostaviti razvoj novih prehranskih izdelkov po »zelenih« trajnostnih načelih s potencialno uporabno vrednostjo za zdravljenje debelosti. Člani srbske skupine se bodo osredotočili na pripravo rastlinskih izvlečkov in načrtovanje ter proizvodnjo novega funkcionalnega prehranskega izdelka, mi pa bomo odgovorni za testiranje le-teh na celičnih linijah in kasneje na ljudeh.
Alicante, Španija
Nela Panger (tajnik fakultete) in Mariza Bulič (Služba za organizacijo usposabljanj in drugih dogodkov UP FVZ) sta med 18. in 22. septembrom 2023 gostovali na Univerzi Alicante v Španiji. Obisk je bil namenjen krepitvi sodelovanja s tujo univerzo, ki je partnerica mreže evropskih univerz T4EU, zato je bil poudarek pogovorov s predstavniki univerze na aktivnostih T4EU ter možnostih sklenitve novih sporazumov na področju mobilnosti študentov in profesorjev. V okviru obiska sta se srečali tudi s predstavnikom vodilnega partnerja T4EU iz Saarlanda.
Budimpešta, Madžarska
Dr. Denisa Manojlović se je med 20. in 22. septembrom 2023 udeležila 13. kongresa EFIC 2023 – European Pain Federation, v Budimpešti, na Madžarskem. Predstavila je poster “The Perception of Patellofemoral Pain Following a Targeted Exercise Program: a Qualitative Descriptive Study”, katerega avtorji so dr. Denisa Manojlović, prof. dr. Nejc Šarabon in izr. prof. dr. Mirko Prosen.
Zadar, Hrvaška
Eva Lešnik Filipčič (Služba za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje UP FVZ) se je udeležila 10. konference o znanstvenem komuniciranju v kontekstu odprte znanosti PUBMET 2023 v Zadru. Različni sklopi so pokrivali teme odprte znanosti, vlogo infrastrukture odprte znanosti, založništva, knjižnic v dobi odprtega dostopa, integritete in družbenega vpliva ter o uporabi umetne inteligence v sklopu odprte znanosti.
Lyon, Francija
Med 11. in 14. septembrom 2023 so se predstavnice UP FVZ udeležile 45. kongresa ESPEN v Lyonu. Izr. prof. dr. Zala Jenko Pražnikar in doc. dr. Ana Petelin sta se konference udeležili s predstavitvijo raziskav. Izr. prof. dr. Zala Jenko Pražnikar z raziskavo “Could Gut Microbiota Composition Be a Useful Indicator of a Long-Term Dietary Pattern?” in doc. dr. Ana Petelin z raziskavo “Effects of Four Different Dietary Fibre Supplements on Weight Loss and Lipid and Glucose Serum Profiles during Energy Restriction in Patients with Traits of Metabolic Syndrome: A Comparative, Randomized, Placebo-Controlled Study.”
Asist. Špela Bužinel, asist. Tanja Črešnovar in asist. Bernarda Habe pa so uspešno opravile 4 module iz klinične dietetike v ovkiru pridobivanja ESPEN diplome.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU.
New Delhi, Indija
Kristina Uršič Jakomin (vodja Službe za kakovost in študijske zadeve UP FVZ) in prof. dr. Darja Barlič Maganja sta v juniju 2023 obiskali institucijo AIIMS All India Institute Of Medical Sciences, New Delhi, Indija. Opravili sta razgovore s Prof. M Srinivas, Director, AIIMS, Chairman, SET Management Committee; Dr. (Prof.) Meenu Bajpai, Dean (Academic), Co-Chairman, SET Management Committee; Dr. Sanjay Wadhwa Professor, Professor & Head, Department of Physical Medicine & Rehabilitation; Dr. Achal Kumar Srivastava, Professor, Department of Neurology,Head, Unit III.
Predstavili so delovanje AIIMS – kliniko, študij in raziskovanje. AIIMS je bil ustanovljen leta 1956 kot avtonomna institucija z zakonom parlamenta. Imajo 47 specialnih oddelkov in 7 centrov. Izvajajo diplomski in podiplomski študij medicine in zdravstvenih ved. Poudarili so svoje raziskovalne dosežke. Popeljali so ju tudi na ogled laboratorijev in njihovega oddelka za mikrobiološke raziskave.
Setúbal, Portugalska
V tednu od 26. do 30. junija 2023 sta se Karmen Zazijal in Eva Lešnik Filipčič (Služba za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje UP FVZ), skupaj s Samanto Kocjančič (UP rektorat) in Valentino Tomažinčič (UP IAM), udeležili 13. mednarodnega tedna v organizaciji Instituto Politécnico de Setúbal na Portugalskem.
Mednarodni teden je potekal pod naslovom Bring the future to Academia. V petih dneh so se zvrstila različna predavanja, delavnice in okrogle mize. Vsebinski poudarki so bili na evropskih univerzah, uporabi umetne inteligence in prihodnosti visokošolskega izobraževanja, znanosti in družbi (občinska znanost in komunikacija znanosti) ter o inovacijah in intelektualni lastnini. V času obiska so predstavili tudi laboratorije kampusa Setúbal in kampusa Barreiro.
Črna gora
Konec junija 2023 je na Univerzi v Črni gori potekala izmenjava osebja v programu Erasmus+ KA107. Ob obisku so sodelavke strokovnih služb Fakultete za vede o zdravju Univerze na Primorskem (Andreja Brecelj, vodja Službe za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje, Sanja Karas, vodja Službe za študentske zadeve in Maja Šumanski Petrović, vodja Službe za splošne zadeve) obiskale Fakulteto za šport in telesno vzgojo v Nikšiću ter se seznanile z njihovimi študijskimi programi in dejavnostjo. Sprejel jih je prodekan za mednarodno sodelovanje izr. prof. dr. Kosta Goranović s sodelavci. V zadnjih letih sta fakulteti vzpostavili sodelovanje z izmenjavo kadrov in študentov. Upajo na nadaljnje sodelovanje tudi v prihodnje. V okviru izmenjave je bil opravljen tudi obisk rektorata Univerze v Črni gori v Podgorici in okoliških fakultet (gostiteljica je bila vodja Mednarodne pisarne Nikolina Radulović).
Reka, Hrvaška
27. junija 2023 so imeli Jakob Renko, doc. dr. Igor Karnjuš, doc. dr. Patrik Pucer in pred. Kristina Martinović srečanje s predstavniki simulacijskega centra na Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci (Medicinski fakulteti, Univerze na Reki). Sprejeli so jih doc. dr. Janja Tarčuković, dr. med. spec. anesteziologije, Sandro Vidmanović, dipl. zn., mag. zn. in Mario dugonjić, dipl. zn., mag. klin. dietetike.
Ogledali so si prostore 𝐬𝐢𝐦𝐮𝐥𝐚𝐜𝐢𝐣𝐬𝐤𝐞𝐠𝐚 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚 in opremo, ki jo imajo na razpolago za učenje študentov medicine, zdravstvene nege ter babištva. Pogovarjali so se tudi o možnih projektih in vsebinah, ki bi jih lahko razvijali skupaj v sklopu simulacijskega centra in projekta GDI UP.
Lizbona, Portugalska
Jakob Renko in doc. dr. Igor Karnjuš sta se udeležila mednarodne konference SESAM 28th annual meeting of society for simulation in Europe, ki je potekala od 14. do 16. junija 2023 v Lizboni in predstavlja največji in najpomembnejši dogodek v simulacijski sferi v Evropi.
Posledično je to tudi dogodek, na katerem se predstavljajo najbolj priznani proizvajalci simulatorjev in avdiovizualnih sistemov kot so Laerdal Medical, Gaumard Scientific, SimX, CAE Healthcare idr.
Vzpostavila sta sodelovanje s simulacijsko skupnostjo SESAM in pridobila več zanimivih kontaktov, ki predstavljajo morebitne partnerje za nadaljnje sodelovanje in potencialne projekte. Povabljena sta bila tudi na sestanek, ki je bil organiziran z namenom revitalizacije simulacij v zdravstveni negi (Special interest group for nursing).
Sarajevo, Bosna in Hercegovina
Med 5. 6. 2023 in 9. 6. 2023 sta Jasna Hartman (Služba za splošne zadeve UP FVZ) in Urška Koler (Služba za kakovost in študijske zadeve UP FVZ), v okviru projekta Erasmus+ KA107, obiskale Fakultet zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu (Fakulteto za vede o zdravju, Univerze v Sarajevu).
V mednarodni pisarni so predstavili delovanje univerze in fakultete. Nato so sledili individualni pogovori s predstavniki služb za splošne zadeve, študijske zadeve, javnih naročil ter knjižnične dejavnosti.
Ob obisku sta prav tako predstavili našo vizijo, poslanstvo ter vse študijske programe na vseh stopnjah Fakultete za vede o zdravju Univerze na Primorskem.
Alicante, Španija
Doc. dr. Dorjana Zerbo Šporin je med 15. 5. in 18. 5. 2023 gostovala na Univerzi Alicante v Španiji, ki je članica mreže Transform4Europe T4EU, na študijskem programu Physical education and sport (Faculty of Education).
Izvedla je predavanja na temo telesne aktivnosti v preventivi z delom povezanih kostno-mišičnih obolenj, v različnih letnikih študija. Predstavila je Univerzo na Primorskem, Fakulteto za vede o zdravju, s poudarkom na Mednarodnem modulu. Pedagoški delavci in raziskovalci so jo seznanili z njihovim raziskovalnim delom in objavami s področja gibanje za zdravje. Veliko časa je posvetila študentom, z njimi primerjala razlike v študijih (njihov je namreč 4+1) in v delovanju sistema športa v Španiji in pri nas.
Porto, Portugalska
V tednu 15. 5. – 19. 5. 2023 se je Karin Vrtar (Služba za organizacijo usposabljanj in drugih dogodkov UP FVZ), skupaj s Petro Kolarič (Služba za promocijo UP FHŠ) in Alejandro Ramos Rivera (Alumni pisarna), v sklopu Erasmus+ udeležila Staff Week-a ”Porto Communication Staff Week 2023,”na Univerzi v Portu, Fakulteti za inženiring.
Osrednja tema tedna je bila komunikacija s poudarkom na krepitvi odnosov z Alumni in mednarodnimi študenti.
Atene, Grčija
V terminu od 14. 5. do 19. 5. 2023 sta se doc. dr. David Ravnik in viš. pred. dr. Katarina Merše Lovrinčevič udeležila Erasmus izmenjave na Univerzi West Attica v Atenah.
Gostila ju je predstojnica Oddelka za fizioterapijo assoc. prof. dr. Daphne Bakalidou, tekom gostovanja pa sta se sestala tudi s študentoma fizioterapije UP FVZ, ki sta na izmenjavi na praktičnem usposabljanju v Atenah.
Univerza West Attica je bila ustanovljena leta 2018 kot rezultat združitve Tehnološkega izobraževalnega inštituta v Atenah in Tehnološkega izobraževalnega inštituta v Pireju. Ima preko 65.000 študentov. Gostovanje sta večinoma opravila v Egaleo Park Campusu, kjer med drugim poteka študij fizioterapije in zdravstvene nege.
Zagreb, Hrvaška
Predavatelj izr. prof. dr. Boštjan Žvanut je 28. 4. 2023 gostoval z vabljenim predavanjem na Prvi mednarodni znanstveni in strokovni konferenci hrvaškega združenja medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov zdravstvene nege na domu in Prvem Simpoziju Društva fizioterapeuta v skupnosti.
Na predavanju z naslovom »Cyberthreats in older adults – a challenge in home nursing« je predstavil preliminarne izsledke projekta e@ser – »Varna uporaba pametnih naprav med starejšimi: Nasproti na izobraževanju temelječi prevenciji kibernetske kriminalitete«.
La Seu d'Urgell, Španija
Prof. dr. Nejc Šarabon je obiskal Institut Nacional d’Educació Física de Catalunya (INEFC Pirineus), kjer se je srečal s Sílvio Puigarnau Coma in z Marcom Elmeua González, ki je 1. februarja 2023 na UP FVZ zagovarjal doktorsko nalogo z naslovom Biomehanska analiza konjeniškega športa, pod mentorstvom prof. dr. Nejc Šarabona.
V času obiska si je ogledal infrastrukturne možnosti fakultete in močno infrastrukturo vodnega športa v mestu – olimpijski center Parc del Segre, ki je bil postavljen za olimpijado v Barceloni leta 1992 in je danes še vedno namenjen športom na vodah, predvsem s kanujem in kajakom.
Osijek, Hrvaška
Naš predavatelj izr. prof. dr. Boštjan Žvanut je med 2. 4. 2023 in 16. 4. 2023 gostoval na Univerzi v Osijeku, in sicer Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, kjer je kot gostujoči predavatelj sodeloval na doktorskem študiju in tako nadaljeval že desetletno tradicijo sodelovanja naše fakultete z omenjeno univerzo.
Lovran, Hrvaška
Udeležba na mednarodni konferenci: First International Conference on Teaching and Learning in Medical Education – Medicinski Fakultet u Rijeci
Od 30. 3. 2023 do 2. 4. 2023 je v Hotelu Exelisior v Lovranu potekala konferenca z naslovom: First International Conference on Teaching and Learning in Medical Education – Medicinski Fakultet u Rijeci, ki sta se je udeležila Jakob Renko in doc. dr. Igor Karnjuš. Tematika konference je zajemala razvoj simulacijskih centrov, izdelavo simulacijskih scenarijev, različne metode poučevanja, e-learning in sorodne vsebine. Prisotna sta bila na različnih predavanjih, delavnicah in predstavitvah, ki so bila interesantna za naše področje dela.
Aktivno sta sodelovala v »Go around poster« sekciji, kjer sta v okviru projekta GDI UP zasnovala in izdelala poster z naslovom »Non medical courses offered by european medical simulation centres: an overview of web content«, ki je bil predstavljen v enem od segmentov.
Tekom konference sta se udeležila uporabnih predavanj in delavnic na temo simulacijskega usposabljanja ter navezala stike s tujimi strokovnjaki na tem področju.
Opatija, Hrvaška
Med 23. in 26. marcem 2023 sta se izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen udeležila 12. kongresa Hrvatske udruge medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem „Sestrinstvo bez granica“, v Opatiji, kjer sta predstavila dva prispevka.
Kaunas, Litva
Luka Kejžar (UP FVZ) je skupaj z Alešem Ovnom (UP) obiskal Vytautas Magnus University v sklopu srečanja vseh članic evropske univerze Transform4Europe. Namen srečanja je bila predstavitev nalog znotraj posameznega delovnega sklopa, pregled dosedanjega napredka, razprava o ambicioznih načrtih za prihodnost in plan realizacije. Srečanje je bilo tudi odlična priložnost za spoznavanje preostalih članov iz tujih institucij z namenom boljše komunikacije in sodelovanja.
Helsinki, Finska
Doc. dr. Igor Karnjuš in pred. Kristina Martinović sta 7. in 8. marca 2023 obiskala Metropolia University of Applied Sciences na Finskem.
V okviru projekta GDI UP sta se udeležila perspektivnih delavnic za razvijanje skupnih vsebin s tujimi partnerji iz držav Estonije, Češke, Nizozemske in Finske. Pogovori so potekali v smeri sodelovanja za vzpostavitev evropske platforme centrov poklicne odličnosti s področja zdravstvene varnosti. Ponujali bi skupne vsebine z omenjenega področja, ki bi jih poučevali s pomočjo aktivnih metod učenja oz. simulacijami.
Gostujoča univerza je pripravila tudi strokovni ogled simulacijske bolnišnice, ki ponuja inovativne pedagoške pristope s pomočjo virtualne resničnosti in simulacij za področja zdravstvene nege, delovne terapije, aplikativne kineziologije, fizioterapije, okulistike in ustne higiene.
Jyväskylä, Finska
Kristina Jakomin in Klemen Širok sta v okviru projekta GDI v začetku februarja obiskala Finsko.
V želji spoznati se s finskim sistemom mikrodokazil sta obiskala organizaciji GRADIA, Jyväskylä Educational Consortium in Jamk University of Applied Sciences.
V okviru intenzivnega enodnevnega obiska sta se najprej seznanila s z izobraževalnima sistemoma Finske in sistemom mikrodokazil znotraj višjega poklicnega in visokošolskega izobraževanja. Gostitelji so predstavili relevantne specifike sistema zagotavljanja kakovosti in zagotovljeno informacijsko podporo. Predstavljen je bil tudi način vključevanja delodajalcev in centralnega evidentiranja pridobljenih mikrodokazil ter številni primeri mikrodokazil s področja zdravstvene nege, dolgotrajne oskrbe in fizioterapije.
Düzce, Turčija
Na Düzce University v Turčiji je od 20. 1. do 22. 1. 2023 potekal mednarodni sestanek v okviru Erasmus+ projekta »Developing a Higher Education Curriculum in SET Teaching for the Health Protection and Promotion of Intellectually Disabled Individuals« – (TeachHealthtoID). Sestanka sta se udeležila izr. prof. dr. Mirko Prosen, vodja projekta na FVZ in izr. prof. dr. Sabina Ličen.
Phnom Penh, Kambodža
Na mednarodnem projektu 4 Steps for Healthy Babies, Healthy Families, Healthy Nations sta doc. dr. Patrik Pucer in izr. prof. dr. Boštjan Žvanut izpeljala dve delavnici WP4 ICT Skills:
🔹9. in 10. 1. 2023 na University of Health Sciences, Phnom Penh, Kambodža in
🔹11. in 12. 1. 2023 na Health Science Institute of RCAF (Royal Cambodian Armed Forces).
Katowice, Poljska
Eva Lešnik (Služba za znanstveno-raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje UP FVZ) je skupaj z mag. Martino Marušić Kos (Služba za komuniciranje UP) in dr. Vesno Grahovac (Sektor za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost UP) med 1. 12. 2022 in 6. 12. 2022 obiskala Poljske Katowice.
Med 3. in 5. 12. 2022 je potekal 6th Silesian Science Festival Katowice (6. Śląski Festiwal Nauki Katowice), ki je največji dogodek na področju promocije znanosti na Poljskem, namen festivala pa je prebuditi zanimanje za znanost pri udeležencih – od najmlajših do najstarejših
V času obiska so obiskale tudi mestni podjetniški inkubator Rawa.Ink in University of Silesia in Katowice (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ki je ena od univerz mreže Transform4Europe (T4E). Na univerzi so obiskale T4E pisarno, projektno pisarno ter kolege v službah za komuniciranje, raziskovanje in mednarodno sodelovanje.
Bratislava, Slovaška
Dne 29.11.2022 je na Slovaški zdravstveni univerzi v Bratislavi potekala mednarodna znanstvena konferenca z naslovom »Quality of Health Care and Patient Safety«. Dogodek je potekal pod pokroviteljstvom WHO in Ministrstvom za zdravje Slovaške republike.
S strani FVZ sta se dogodka udeležila viš. pred. dr. Katarina Merše Lovrinčević ter doc. dr. David Ravnik, ki je bil tudi član znanstvenega odbora in moderator, s slednjo Univerzo pa že dlje časa sodeluje. Na dogodku sta imela aktivno predstavitev, prav tako pa je bil predstavljen poster.
Tematika je bila zelo aktualna in deležna veliko pozornosti, saj vnaša spremembo razmišljanja pri izvedbi intervencij – »The interventions of assisting patients to sit over the edge of the bed – presentation of an optimization model«. Tu se tradicionalnim izvedbam intervencij posedanja in vstajanja vzporedno doda biomehanično analizo, ki ima za posledico ohranjanje zdravja zaposlenih, bolj optimalno izvedbo, minimalizacijo dviganja in uporabo fizikalnih zakonov ter večjo samostojnost pacientov.
Optimizacija je bila predstavljena tudi članom Katedre za zdravstveno nego.
Gaziantep, Turčija
Izr. prof. dr. Sabina Ličen in izr. prof. dr. Mirko Prosen sta v okviru projekta INOVUP »Inovativne in prožne oblike poučevanja in učenja« med 11.9. in 15. 9. 2022 gostovala na Hasan Kalyoncu University v Turčiji.
Na gostujoči instituciji sta pridobila nova spoznanja in izkušnje glede inovativne izvedbe visokošolskega pedagoškega procesa na področju zdravstvene nege, z namenom izboljševanja kakovosti izobraževanja in uvedbo prožnejših, sodobnih oblik učenja in poučevanja na FVZ.
Izkušnje, ki sta jih pridobila na usposabljanju, bodo okrepile možnosti nadaljnjega sodelovanja na področju pedagoškega in raziskovalnega dela v prihodnjih letih.
Reykjavík, Islandija
Doc. dr. Jernej Rošker je v okviru projekta »Mobilnost slovenskih visokošolskih učiteljev 2018 – 2021« med 30. 3. in 27. 6. 2022 gostoval na Reykjavik University, Sports Science Department.
V sklopu trimesečnega gostovanja je izvedel neposredno pedagoško delo v okviru predmeta Sports Biomechanics: Motor Control na študijskem programu 2. stopnje “Sports Science”. V sklopu mobilnosti je opravil tudi del raziskave, v kateri je s sodelavci proučeval strategije vidnega zaznavanja rokometnih vratarjih Islandske rokometne reprezentance. Dodatno je izvedel tudi dve pilotski študiji, katerih namen je priprava na proučevanje pupilometričnih odzivov za vrednotenje pozornostih značilnosti med izvajanjem različnih gibalnih nalog pri zdravih ljudeh in ljudeh s poškodbami gibalnega sistema.
Banja Luka, Bosna in Hercegovina
Sodelavki Jasna Harman in Karmen Zazijal sta v okviru projekta Erasmus+ KA107 med 6. 6. in 10. 6. 2022 gostovali na 𝗨𝗻𝗶𝘃𝗲𝗿𝘀𝗶𝘁𝘆 𝗼𝗳 𝗕𝗮𝗻𝗷𝗮 𝗟𝘂𝗸𝗮, 𝗙𝗮𝗰𝘂𝗹𝘁𝘆 𝗼𝗳 𝗣𝗵𝘆𝘀𝗶𝗰𝗮𝗹 𝗘𝗱𝘂𝗰𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗮𝗻𝗱 𝗦𝗽𝗼𝗿𝘁 (𝗕𝗶𝗛).
V okviru obiska, sta strokovni sodelavki UP FVZ spoznali znanstveno – raziskovalno okolje in proces delovanja službe za javno naročanje gostujoče institucije. V sklopu izmenjave sta se strokovni sodelavki UP FVZ srečali tudi s tamkajšnjimi zaposlenimi v drugih strokovnih službah in tako podrobneje spoznali aspekte delovanja posameznih fakultet in Univerze kot celote.
Brisbane, Avstralija
Vodji mednarodnih pisarn UP FVZ, Andreja Brecelj, in UP FTŠ Turistica, mag. Nataša Gržinić, sta se med 17. in 23. 5. 2022 udeležili Erasmus+ izmenjave z namenom usposabljanja na The University of Queensland (Brisbane, Avstralija).
V okviru obiska, sta sodelavki UP spoznali izobraževalno in raziskovalno okolje UQ ter pridobili boljši vpogled in razumevanje pristopa UQ k internacionalizaciji, vključno z globalno angažiranostjo, strategijo internacionalizacije, mobilnostjo študentov in osebja. V petih dneh sta se sestali z različnimi predstavniki UQ s področij internacionalizacije, praktičnega usposabljanja, kariernega svetovanja in podjetniškega usmerjanja ter predstavniki fakultet oz. oddelkov s področja zdravstvenih ved in turizma.
Neprecenljiva izkušnja, novo znanje in primeri dobrih praks, ki sta jih spoznali tekom izmenjave, sta za UP in njene članice pomembni pri izpolnjevanju ciljev Srednjeročne strategije UP. Univerza na Primorskem si želi sodelovanje z The University of Queensland okrepiti tudi na ostalih študijskih in raziskovalnih področjih UP.
Sodelovanje z UQ je začela UP FTŠ Turistica in tako vzpostavila močno več med raziskovalcema prof. dr. Saro Dolničar in izr. prof. dr. Emilom Juvanom.