Iščemo prostovoljce za klinično študijo vpliva medicinske gobe Resasti Bradovec na zdravje

RESASTI BRADOVEC – NARAVNA HRANA ZA NEVRONE

Na Katedri za Prehransko svetovanje – dietetika bomo izvedli klinično študijo, v kateri želimo ugotoviti vpliv uživanja prehranskega dopolnila z medicinsko gobo resasti bradovec na zdravje. Resasti bradovec (Hericium erinaceus) je cenjena jedilna in medicinska goba, ki raste na lesu podrtih dreves na severni polobli in ji zaradi vsebnosti aktivnih učinkovin pripisujejo številne ugodne učinke na zdravje.

V študiji bomo preučevali vpliv uživanja prehranskega dopolnila na splošno počutje, kognitivne funkcije in črevesno mikrobioto.

KAKŠNE SO PREDNOSTI SODELOVANJA V ŠTUDIJI?

• analiza sestave vašega telesa z bioelektričnim impedančnim analizatorjem in interpretacija rezultatov meritve
  • analiza vaših kognitivnih funkcij
  • analiza vaše krvne slike (biokemijski kazalniki zdravja in kazalniki kognitivne funkcije)
  • analiza vaše mikrobne združbe v črevesju

KDO LAHKO SODELUJE?

• imate željo po sodelovanju, ste zdravi in stari nad 55 let
  • nimate težjih kroničnih bolezni in niste imeli transplantacije tkiv/organov
  • nimate diagnoze nevrodegenerativnih bolezni in ne jemljete zdravil, kot so antidepresivi ali anksiolitiki
  • ste brez znanih alergij na glive in se v preteklih treh mesecih niste zdravili z antibiotiki

KAKO BO ŠTUDIJA POTEKALA?

V študiji bosta sodelovali dve skupini – eksperimentalna, ki bo uživala aktivno učinkovino iz medicinske gobe in kontrolna, ki bo prejemala placebo. Razdelitev v skupine bo naključna. Študija bo potekala 10 tednov, pri čemer boste v tem času vsak dan zaužili prehransko dopolnilo v obliki 2 kapsul ob glavnem obroku (skupno 6 kapsul dnevno). Ob začetku in po koncu intervencije bomo izmerili sestavo telesa, odvzeli vensko kri, shranili vaš vzorec blata in opravili test kognitivne funkcije. Odvzem krvi in meritve bodo potekale na UP Fakulteti za vede o zdravju v Izoli (Polje 42, 6310 Izola).

KAKO SE PRIJAVITE?

Če ste pripravljeni sodelovati v študiji, s pričetkom v sredini junija, vljudno vabljeni. Po prijavi vas naknadno obvestimo, ali ste ustrezen kandidat za študijo. Takrat boste dobili tudi natančna navodila o izvedbi in terminih obiska Fakultete za vede o zdravju (Polje 42, Izola), kjer bodo izvedene meritve.

Prijave zbiramo do 7. junija 2021, na naslovu: raziskava.rbradovec@fvz.upr.si

Tekom celotne študije bomo skrbeli za higienske standarde, ki ustrezajo trenutnim epidemiološkim razmeram in poskrbeli za ohranjanje vašega zdravja. Meritve bodo potekale posamično, z maskami in rednim razkuževanjem rok, prostorov in pripomočkov v skladu z navodili NIJZ. Vsi raziskovalci smo cepljeni.

Vaše sodelovanje bo za nas zelo dragoceno in bo doprineslo k zanimivim ugotovitvam, zato se

Že vnaprej zahvaljujemo za vaše sodelovanje.

Raziskovalna ekipa iz Katedre za prehransko svetovanje – dietetiko UP FVZ