INOVACIJE IN PIKA
Univerza na Primorskem (UP) in Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ UP FM) sta v ponedeljek, 11. novembra 2024, organizirala dogodek »Inovacije in pika« z namenom predstavljanja pomena inovacij za raziskovanje in razvoj ter povezovanja najrazličnejših deležnikov z akademskim, raziskovalnim okoljem – lokalno skupnostjo, občinami in predstavniki gospodarstva.
Nagovoru rektorice UP, prof. dr. Klavdije Kutnar je sledila predstavitev pogleda CRPZ UP FM in govor Roberta Rakarja, direktorja Primorske gospodarske zbornice, ki je pomen sodelovanja označil za gonilo podjetništva in inovacij. Zatem so sodelujoči v pogovoru o vlogi sodelovanja pri uspešnih zgodbah družbenih inovacij skozi izkušnje raziskovalcev UP, študentov ter podjetnikov v regiji strnili poglede in našli nove priložnosti za skupne napredne ideje.
Predstavitev aktualnih inovativnih družbenih projektov na članicah UP je potekala tako na samem dogodku kot tudi na razstavi, ki je na ogled v Avli Armerije UP. Inovacije so predstavili:
UP FAMNIT in UP IAM: Pametna tla, doc. dr. Aleksandar Tošić, izr. prof. dr. Jernej Vicic, dr. Niki Hrovatin in Milan Milivojčević
Projekt je s pomočjo umetne inteligence oziroma vgrajenih senzorjev usmerjeno v odkrivanje padcev pri starejših osebah doma ali v domovih za ostarele. Poleg zaznavanja padcev starejših oseb, pametna tla zaznavajo tudi druge dejavnosti kot so sedenje, hoja, gibanje, lokacija in štetje korakov. Projekt želi starostnikom doma ali v domovih za ostarele ponuditi podporo s sistemom, ki bi jim ponudil stalno spremljavo in podporo. Tovrstni sistem pa oblikovati na vsestranske načine in uporabo omogočiti tako v zdravstvenih ustanovah kot tudi v ostalih panogah.
UP FVZ: Mobilna večnamenska izokinetična naprava za eksentrično vadbo, Oskar Cvjetičanin, prof. dr. Nejc Šarabon
Projekt temelji na znanstvenih dokazih o številnih prednostih ekscentrične vadbe za preventivo in rehabilitacijo mišično-kitnih poškodb. Po sistematičnem pregledu stanja tehnike na področju naprav, ki omogočajo ekscentrično vadbo, je bilo ugotovljeno, da so te naprave cenovno nedostopne, težavne za vsakdanjo uporabo ter večinoma namenjene laboratorijski rabi. Projekt je trenutno v fazi natančnega testiranja drugega prototipa naprave, namenjene vadbi primikalk kolka. V nadaljevanju projekta je načrtovan razvoj ostalih potrebnih konstrukcijskih rešitev, ki bodo poleg vadbe primikalk kolka omogočale tudi vadbo odmikalk ramenskega sklepa in iztegovalk kolena. Z uspešnim zaključkom projekta bi inovirana naprava postala prva prenosna in cenovno dostopna naprava na trgu, ki omogoča ekscentrično vadbo teh pogosto poškodovanih mišic.
UP FTŠ-Turistica: IoT podprt trajnostni prehod turizma, izr. prof. dr. Emil Juvan
Projekt je namenjen turističnim podjetjem v sektorju nastanitvenih in prehrambnih gostinskih obratov, ki iščejo rešitve za uspešen trajnostni prehod ter raziskovalcem (aplikativnim in znanstvenim), ki se ukvarjajo z razvojem ukrepov za spodbujanje trajnostnega vedenja turistov oziroma gostov. V ospredje postavlja problematiko merjenja ekoloških vplivov kot je poraba električne energije, poraba vode in obseg zavržene hrane. Ob tehnologiji, ki omogoča avtomatizirano spremljanje obsega vpliva (npr. zavržene hrane, porabe električne energije v sobah, porabe tople vode v sobah) se uporabljajo tudi senzorji merjenja zasedenosti mest, ki avtomatizirano merijo vpliv dogaja (npr. kopalnica, restavracija) in dejavnike, ki vplivajo na porabo (npr. število porabnikov, obseg zasednosti, čas zasedenosti).
UP FM: Projekt TeachXR: Virtualna, obogatena in razširjena resničnost v izobraževanju, doc. dr. Tine Bertoncel
Projekt TeachXR se osredotoča na raziskovanje in implementacijo naprednih tehnologij virtualne, obogatene in razširjene resničnosti (XR) v osnovnih in srednjih šolah. Na ta način si prizadevajo izboljšati kakovost izobraževanja, modernizirati učne metode ter učitelje opolnomočiti z znanjem in veščinami za uporabo in integracijo pametnih tehnologij v učni proces. Z vzpostavitvijo učnih laboratorijev in usposabljanjem učiteljev pa slovenskemu izobraževalnemu ekosistemu ponuditi trajno rešitev za šolsko okolje in okrepiti sodelovanja med srednješolskimi, višješolskimi in visokošolskimi izobraževalnimi institucijami in podjetji ter preoblikovati tako slovenski izobraževalni ekosistem kot tudi poklicna in strokovna izobraževanja v Sloveniji.
UP HŠ: Unesco katedra Univerze na Primorskem in inovativni pristopi v univerzitetnem izobraževanju, izr. Prof. dr. Katja Hrobat Virloget in drugi
Cilj projekta, raziskav in izobraževanj je spodbuditi celjenje družbenih ran obmejne družbe, ki so posledica težkih konfliktov zadnjega stoletja in spodbuditi strpno sobivanje različnih družbenih skupin. Prisluhnili boste lahko več projektom izr. prof. dr. Katje Hrobat Virloget, od knjige »V tišini spomina, Ekodus in Istra«, ki je bila v hipu razprodana, prevedena v angleški jezik, v pripravah pa je tudi italijanski prevod, do razstave o migracijah in mejah ter delavnicah s travmatičnimi spomini. Vabljeni, da prisluhnite temu, kako se lotiti težkih travmatičnih obmejnih tem na način, ki je strpen, daje glas utišanim in celi družbene rane Istre.
UP PEF: Pripovedovanje zgodb – (samo)zagovorništvo oseb s posebnimi potrebami, doc. dr. Karmen Drljić
Namen projekta, ki se izvaja v okviru predmeta Specialna Pedagogika na UP PEF na prvo stopenjskem študijskem programu Pedagogika, je pomagati študentom na način, da z izbrano osebo s posebnimi potrebami in pod vnaprej določenimi smernicami, sooblikujejo določeno zgodbo in video gradivo. S projektom bodo študenti spoznavali ableistične prakse v okolju, poglobili svoje razumevanje do kompleksnosti posameznika ter na ta način premostili vse svoje morebitne predsodke.