Raziskovanje na področju Dietetike je usmerjeno v preučevanje povezav med hranili, prehrano in zdravjem. Ker je ta odnos kompleksen, se naše raziskave dotikajo tudi bioloških, psiholoških, okoljskih, socialnih, kulturnih, vedenjskih in ekonomskih dejavnikov. Nadalje se ukvarjamo s preučevanjem vpliva različnih diet, dietnih režimov in edukacij na kazalnike zdravja pri zdravih posameznikih kot pri posameznikih s kroničnimi obolenji v vseh starostnih skupinah. Velik del naših aktivnosti pa je posvečen razvoju in testiranju inovativnih ter funkcionalnih živil in vitro in in vivo, z namenom preverbe koristnega vpliva potencialno funkcionalnega živila na specifični kazalnik zdravja.
Glavna področja raziskovanja
V zadnjem 5-letnem obdobju so naše raziskave in projekti usmerjeni predvsem k:
- Iskanju dejavnikov tveganja za razvoj prekomerne telesne mase in debelosti pri otrocih in mladostnikih ter pri odrasli populaciji.
- Iskanju bioloških in drugih markerjev v povezavi s prehranskim stanjem in razvojem debelosti, presnovnega sindroma in sarkopenije.
- Raziskovanju učinkov različnih prehranskih intervencij in različnih načinov edukacije posameznikov na prehranski status in kazalnike zdravja.
- Analizi prehranskega vnosa, prehranskega statusa, kazalnikov zdravja in drugih dejavnikov življenjskega sloga glede na način prehranjevanja (veganstvo vegetarijanstvo vs. vsejedstvo, itd.).
- Raziskovanju črevesne mikrobne združbe.
- Razvoju inovativnih živil s potencialnim učinkom na specifičen kazalnik zdravja.
- Testiranje raznolikega nabora bioaktivnih substanc na specifičnih celičnih modelih (in vitro) in njihovega protimikrobnega delovanja.
- Testiranje bioaktivnih učinkovin ter inovativnih in funkcionalnih živil na zdravje preiskovancev preko izvedbe kliničnih študij (in vivo).
- Raziskovanju energijske razpoložljivosti pri vrhunskih in rekreativnih športnikih.
- Razvoju metodologij za senzorične analize.
- Raziskovanju psiho-socialne motivacije povezane z izbiro hrane in/ali prehranjevalnimi navadami (raziskovanje različnih psihičnih in družbenih motivov, ki določajo vzorce prehranjevanja ljudi).
Aktualno:
Pridobitev novega projekta: BI-RS/23-25-039 Trajnostna hrana za zdravo prihodnost
Člani katedre
- doc. dr. Ana Petelin (SICRIS, ResearchGate)
- asist. Špela Bužinel (SICRIS)
- izr. prof. dr. Maša Černelič Bizjak (SICRIS, ResearchGate)
- asist. Tanja Črešnovar (SICRIS)
- spec. Nebojša Đurišić
- asist. Bernarda Habe (SICRIS)
- viš. pred. dr. Tadeja Jakus (SICRIS, ResearchGate)
- izr. prof. dr. Zala Jenko Pražnikar (SICRIS, ResearchGate)
- prof. dr. Mihaela Jurdana (SICRIS, ResearchGate)
- doc. dr. Boris Kovač (SICRIS, ResearchGate)
- dr. Katja Kramberger (SICRIS, ResearchGate)
- doc. dr. Katja Kranjc (SICRIS)
- doc. dr. Tamara Poklar Vatovec (SICRIS, ResearchGate)
- doc. dr. Mojca Stubelj (SICRIS, ResearchGate)
- Karin Šik Novak (SICRIS, ResearchGate)