ERASMUS+ PRAKSA

Program Erasmus+ nudi finančno podporo študentom in mladim diplomantom, da v okviru študija ali v obdobju enega leta po diplomiranju (prijava mora biti oddana, ko ima študent še status) opravijo praktično in klinično usposabljanje v podjetju ali podobni organizaciji v eni izmed držav, ki sodelujejo v programu Erasmus+.

Študent lahko Erasmus+ prakso opravlja v času, ki je namenjen praktičnemu oz. kliničnemu usposabljanju, med poletnimi počitnicami ali v dodatnem letu oz. po dogovoru.

Trajanje: 2–12 mesecev.

Države izmenjave: Države članice Evropske unije (EU), Severna Makedonija, Srbija, Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Turčija.

Program spodbuja širjenje znanja ter študentom ponuja neprecenljivo kulturno, jezikovno in osebnostno izkušnjo.

Univerza na Primorskem je objavila aktualni Razpis za mednarodne izmenjave z namenom praktičnega usposabljanja v okviru programa Erasmus+ KA131.

Rok za prijavo na razpis je določen kot odprti rok in traja do porabe sredstev oz. do preklica. Mobilnost mora študent zaključiti do 31. 7. 2026.


UP FVZ ima že sklenjen Bilateralni sporazum
z izbrano institucijo:
Študent svojo namero o mobilnosti sporoči na elektronski naslov mednarodne pisarne (international@fvz.upr.si), najkasneje do 10. marca
(za opravljanje praktičnega usposabljanja v zimskem semestru) oz. do 10. septembra (za opravljanje praktičnega usposabljanja v letnem semestru)*. V e-mailu študent priloži motivacijsko pismo, izpolnjen (a ne podpisan) Learning Agreement for Traineeships ter življenjepis.

*Oz. pred rokom, določenim za oddajo nominacij za zimski in poletni semester – roki za oddajo nominacij se razlikujejo med fakultetami oz. institucijami, zato je pomembno, da študent/ka svojo namero sporoči na zgoraj omenjen e-naslov pred tem rokom/ oz. do zapolnitve mest, navedenih v posameznem bilateralnem sporazumu.

Prijavo v sistem VIS študent/ka odda šele po opravljeni nominaciji oz. ob podpisu programa usposabljanja.

UP FVZ nima sklenjenega Bilateralnega sporazuma z izbrano institucijo:
Študent odda prijavo v VIS najmanj 2 meseca pred predvideno mobilnostjo in o prijavi obvesti mednarodno pisarno na international@fvz.upr.si. Prijava mora vsebovati prijavnico preko VIS in Program usposabljanja (podpisan z vseh treh pogodbenih strani).

Predlagamo, da študent  z izpolnjevanjem prijave prične, ko ima pripravljene vse potrebne podatke in dokazila.

Prijavna dokumentacija

  • Vloga za opravljanje praktičnega usposabljanja v tujini v okviru programa Erasmus+ (praksa) – na podlagi le te, študent izpolni OLA,
  • Učni sporazum za praktično usposabljanje (Learning Agreement for Traineership (LA)), ki mora biti podpisan s strani vseh treh pogodbenih strani (tj. s strani študenta, odgovorne osebe na matični fakulteti UP ter odgovorne osebe na instituciji gostiteljici).**
  • dokumentacija, ki jo zahteva institucija gostiteljica,
  • dokumentacija, ki jo zahteva UP (če je študent zaprosil za finančno podporo),
  • izpolnjen OLS (Online Language support). Več informacij na Spletna jezikovna podpora.

**V primeru mobilnosti mladih diplomantov lahko študent, ki se prijavlja za udeležbo na praksi kot mladi diplomant, izjemoma odda povabilno pismo institucije gostiteljice namesto podpisanega programa usposabljanja.

Izpolnjevanje prijave:

POMEMBNO: Do prijavnice lahko večkrat dostopate, vendar je čas za izpolnjevanje obrazca omejen (15 minut). Svetujemo vam, da z izpolnjevanjem prijavnice začnete, ko imate pripravljene vse potrebne podatke in dokazila.

  1. Na desni strani VIS-a izberite Prijava na izmenjavo ter navedite študijsko leto in semester, v katerem želite iti na izmenjavo. Zapišite tudi morebitno predhodno udeležbo na Erasmus+ mobilnosti (del prijavnice Predhodna izmenjava).
  2. Ko izpolnite zahtevana polja v spletni prijavnici, nadaljujete z dodajanjem dokumentov ter dokazil (gumb Nadaljuj). Za prijavo je obvezna Vloga in LA, ostali dokumenti se lahko oddajo naknadno.
  3. Prijavnico oddate s pritiskom na gumb Oddaj prijavo. V kolikor je prijava uspešno oddana, se izpiše »Prijava na izmenjavo uspešno zaključena«.

Ko je prijava oddana, se je ne more še enkrat oddati!

Po oddaji prijave: Oddano prijavo lahko študent pregleda v meniju Prijava na izmenjavo > Pregled prijave.

Izbor: Prejete prijave oceni KMS UP FVZ. Kandidati so o izboru pisno obveščeni.

Prednost pri izbiri imajo kandidati ki:

  • še nimajo opravljene strokovne prakse ali kliničnega usposabljanja, ki sta obvezni del študijskega procesa,
  • imajo dobro znanje tujega jezika (znanje jezika države gostiteljice, znanje več tujih jezikov),
  • imajo dodatna znanja in veščine, ki so potrebna za opravljanje izbranega praktičnega usposabljanja.

Študent lahko institucijo za praktično oz. klinično usposabljanje izbere samostojno, s katerimi UP FVZ nima sklenjenega sporazuma za praktične izmenjave na študijskem področju. Institucija opravljanja izmenjave je lahko katera koli druga javna ali zasebna organizacija, ki je dejavna na trgu dela ali na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine, raziskav in inovacij, neprofitna organizacija, združenje, nevladna organizacija, organ, ki zagotavlja poklicno usmerjanje, poklicno svetovanje in informacijske storitve, ali visokošolska institucija, razen:

  • institucij in drugih organov EU, vključno s specializiranimi agencijami (podroben seznam je na voljo na tukaj),
  • organizacij, ki upravljajo programe EU, na primer nacionalne agencije Erasmus+.

Ustreznost izbrane institucije mora odobriti koordinator Erasmus+ mobilnosti za študijsko področje UP FVZ.

V pomoč pri izbiri institucije vam je lahko:

  • spletna platforma ErasmusIntern, ki podjetjem in organizacijam omogoča, da objavijo svoje razpise za praktično usposabljanje Erasmus+ ter
  • spletna platforma GoinGlobal.

Študent lahko praktično oz. klinično usposabljanje opravlja tudi na eni od institucij, s katerimi ima UP FVZ sklenjen sporazum za praktične izmenjave na študijskem področju. Študent svojo namero o mobilnosti sporoči na elektronski naslov mednarodne pisarne svoje fakultete.

UP je tudi članica Združenja univerz jadransko-jonske regije (UniAdrion), v okviru katerega poteka sodelovanje med univerzami in raziskovalnimi središči z namenom krepitve mednarodnega sodelovanja ter spodbujanja napredka kulture, znanosti, usposabljanja in raziskav v državah jadransko-jonske regije (Albaniji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Grčiji, Hrvaški, Italiji, San Marinu, Severni Makedoniji, Srbiji in Sloveniji). Več informacij o možnostih mednarodnega praktičnega usposabljanja poiščite na spletni strani združenja UniAdrion.

Erasmus+ študent samodejno NI upravičen do Erasmus+ sredstev, ampak mora za sredstva zaprositi v skladu z aktualnim razpisom.

Po izboru projektna pisarna UP pozove študente za vložitev prošnje glede pridobitve Erasmus+ nepovratnih sredstev. Nepovratna sredstva se izplačuje v dveh obrokih: 80 % pred odhodom20 % po povratku in predložitvi vse dokumentacije.

Finančna pomoč Erasmus+ sofinancira stroške študija v tujini, vendar ne pokrije vseh stroškov v celoti. Višina je opredeljena v Sporazumu o dodelitvi sredstev Erasmus+ v okviru programa Erasmus+, ki jo študent podpiše po oddaji prijavne dokumentacije.

Študent, ki prejme sredstva programa Erasmus+, je še naprej upravičen prejemati morebitno državno štipendijo, kadrovsko štipendijo, Zoisovo štipendijo ipd. Poleg Erasmus+ sredstev študent lahko zaprosi za Dodatna sredstva za študente z manj priložnosti, v okviru teh tudi dodatna sredstva za študente s posebnimi potrebami.

Več podrobnosti o Erasmus+ štipendiji v Dokumentaciji za možnosti sofinanciranja praktičnega usposabljanja.

Za morebitna vprašanja se študent lahko obrne na projektno pisarno UP, Petra Zidar, na el. naslov erasmus.studenti@upr.si

Pred odhodom v tujino si mora študent urediti zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje odgovornosti.

7 dneh po prihodu na institucijo gostiteljico študent obvesti mednarodno pisarno o prihodu (v cc e-maila študent doda koordinatorja/odgovorno osebo mobilnosti na tuji instituciji).

Če v času mednarodne izmenjave na tuji instituciji pride do okoliščin, ki zahtevajo spremembo/prilagoditev sporazuma, mora študent obvezno obvestiti odgovorno osebo na tuji instituciji in na matični fakulteti ter skladno s spremembami prilagoditi LA. V primeru, da sprememba vključuje podaljšanje trajanja mednarodne izmenjave, je potrebno vlogo za to vložiti najkasneje en mesec pred predvidenim datumom zaključka mobilnosti in sicer s prošnjo na e-mail: international@fvz.upr.si.

V primeru težav se študent obrne na mednarodno pisarno UP FVZ in ne prekinja mobilnosti.

    Študent mora na naslov international@fvz.upr.si najkasneje v 30 dneh od zaključka Erasmus+ praktične usposabljanja posredovati naslednja dokazila:

    • Vloga za priznavanje praktičnega usposabljanja opravljenega v tujini v okviru programa Erasmus+ (praksa).
    • Potrdilo o izvedeni praksi (After the mobility report) z začetnim in končnim datumom mednarodne izmenjave, ki ga študentu potrdi in podpiše institucija gostiteljica (potrdilo ne sme biti podpisano pred zaključkom izmenjave)!
    • Študent s strani matične fakultete prejme ob zaključku izmenjave v izpolnitev kratko anketo.

    Na podlagi zgoraj navedenih dokazil, ki jih študent posreduje mednarodni pisarni UP FVZ po prihodu iz tujine, Komisija za študijske zadeve UP FVZ izvede postopek priznavanja.

    Opravljene obveznosti v tujini se lahko priznajo kot:

    • del obveznega praktičnega usposabljanja,
    • dodatek k diplomi.