Duration of the project:
1. 1. 2025 – 31. 12. 2026
Lead partner:
University of Primorska, Faculty of Health Sciences
Project partner:
Staffordshire University, Centre for Biomechanics and Rehabilitation Technologies
Principal investigator at UP Faculty of Health Sciences:
- Assist. Prof. Žiga Kozinc (SICRIS, ResearchGate)
Abstract:
[In Slovene]
Cilj projekta je nadaljnji razvoj in uporaba naprednega testa oprijema papirja (NTOP) v športnem in kliničnem okolju.
Povzetek dejavnosti:
1) Izvajanje primerjalnih študij: Izvedli bomo primerjalne raziskovalne študije za oceno zanesljivosti in veljavnosti NTOP pri različnih populacijah. To bo vključevalo športnike iz različnih športov in posameznike z MS, da bi raziskali klinično uporabnost testa. Bolniki z MS so bili izbrani, ker se soočajo z mišično oslabelostjo. Hkrati so bolniki z MS znani po težavah s posturalnim ravnotežjem. Pokazalo se je že, da je test NTOP povezan z ravnotežjem pri bolnikih s sladkorno boleznijo. Smiselno se zdi preveriti še klinično uporabnost NTOP pri bolnikih z MS, ki ravno tako izkazujejo poslabšano ravnotežje, vendar je pri njih patofiziološko ozadje drugačno. Zato smo MS izbrali kot prvi vzorec bolnikov za raziskovanje klinične uporabnosti NTOP. V projektu bomo preverili tudi ponovljivost NTOP na športnikih ter občutljivost NTOP na mišično utrujanje.
2) Vzajemni obiski za izmenjavo znanja: Ključnega pomena za naše sodelovanje so načrtovani obiski med slovenskimi in britanskimi ekipami. Ti obiski bodo članom ekip omogočili, da se učijo iz izkušenj drug drugega, razpravljajo o ugotovitvah raziskav ter na podlagi zbranih podatkov in spoznanj izpopolnjujejo postopke testiranja. Slovenska ekipa bo pri zadolžena za izvedbo glavne raziskave, britanska pa bo izvajala predvsem pilotne meritve in bo nato v svetovalni vlogi.
3) Učenje in prilagajanje postopkov: Pomemben del našega sodelovanja in obiskovanja je vzajemno učenje raziskovalnih postopkov in tehnik, povezanih z NTOP. To vključuje praktično usposabljanje o uporabi testa, metodah zbiranja podatkov in tehnikah analize, kar zagotavlja, da obe ekipi obvladata najnovejše postopke in jih tudi usklajeno izvajata. Na tem sklopu bo velik
4) Skupne publikacije: Vrhunec naših skupnih prizadevanj bo priprava in predložitev skupnih publikacij, predvsem znanstvenih člankov.
